Hlavní navigace

Vít Grossmann z Orbitu: Prostá virtualizace bez konsolidace je špatný pán

19. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: archiv redakce
Přinášíme vám rozhovor s Vítem Grossmannem, Product Development Directorem ve společnosti Orbit.

CIO Business World: Kde jsou podle vás nejčastější rezervy v oblasti virtualizace a automatizace IT infrastruktury u vašich zákazníků?

Vít Grossmann: Prostá virtualizace bez strategie konsolidace (snížení počtu serverů a jejich optimalizace) je špatný pán. Končí násobným množstvím virtuálních serverů. Proto vidím největší rezervy v oblasti plánování architektury a dodržování pravidel při vytváření nových serverů a jiných komponent infrastruktury.

Jaká kritéria vedle přímé návratnosti používají zákazníci při zvažování virtualizačních projektů? (bezpečnost, produktivita, governance?)

Nejčastěji se setkávám s potřebou zajištění nepřetržitého chodu a odolnosti proti katastrofám - business continuity scénáře a Disaster Recovery. Virtualizační projekty umí také vyčíslitelně ovlivnit kvalitu a dostupnost poskytované služby včetně parametrů zálohování a nízké ztráty dat.

Myslíte, že tlak ze strany uživatelů (mobilita, práce z domova, podpora tabletů apod.) může výrazně pomoci prosazení VDI a obecně virtualizace desktopů i v tuzemských podnicích a organizacích?

Tento trend mohu jednoznačně potvrdit. Obvykle "obchod" dané organizace cítí sám potřebu být více mobilní, pracovat z libovolného místa, zařízení. Pozitivní příklady pak táhnou - dál je jen krok k celkové konsolidaci desktopového prostředí.

Ovlivní podle vás situaci v oblasti virtualizace a automatizace či VDI nástup MS Server 2012 či příchod Windows 8? Pokud ano, jak?

Nástup Windows Server 2012 respektive nového Hyper-V a nástrojů rodiny System Center urychlí průnik Microsoft technologií do tradičního hájemství VMware. Hlavním trhem kde se tak stane bude věda a školství následované veřejnou správou. V běžné podnikatelské oblasti se bude Microsoft se svou virtualizací prosazovat obtížněji.

Windows 8 přechod k VDI či konsolidovanému desktopu významně neovlivní, protože stále přetrvává potřeba nákladné roční licence pro provoz samotných Windows v prostředí VDI. Nicméně technologicky je Windows 8 krokem vpřed, hlavně v oblasti spolupráce s virtualizačními technologiemi.