Hlavní navigace

Gordic otevírá úřady veřejnosti

9. 6. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © Igor Mojzes - Fotolia.com
Informační systém Ginis společnosti Gordic plně podporuje stále žádanější otevřená data (OpenData), tedy různé statistiky, rozpočty a databáze, ale i smlouvy a faktury, které úřady chtějí zveřejnit na internetu. Ginis je pro úředníky uceleným řešením, které zahrnuje vytvoření, zveřejnění i použití otevřených dat, čímž podporuje otevřenost úřadů veřejnosti.
ali 9. 6. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Společnost Gordic dlouhodobě napomáhá větší transparentnosti úřadů právě tím, že jim umožňuje snadnější otevírání dat široké veřejnosti. V roce 2014 představila v rámci informačního systému Ginis svůj Rozklikávací rozpočet, který v současné době využívá již více než 100 úřadů. 

Rozklikávací rozpočet města Prostějov byl nyní dokonce oceněn Ministerstvem vnitra v anketě „Hodnocení přívětivosti úřadů“ jako inspirativní pro ostatní úřady.

"Transparentnost hospodaření a otevřený přístup k datům jsme vždy považovali za jedny z priorit v práci magistrátu města. Informační technologie, kterými dnes disponujeme, nám umožňují prezentovat našim občanům informace v ještě atraktivnější a přehlednější podobě. Jsme rádi, že náš Rozklikávací rozpočet oceňují nejen obyvatelé města, ale že ho i Ministerstvo vnitra ČR zařadilo mezi příklady dobré praxe,“ uvedl Ing. Radim Carda, vedoucí finančního odboru města Prostějov. „Je to pro nás samozřejmě závazek, abychom v trendu zvyšování přívětivosti magistrátu vůči našim občanům pokračovali, a to zejména prostřednictvím informačních technologií," dodává.

Gordic později rozšířil Ginis o další aplikace, jako jsou Investiční mapa či Ekonomika příspěvkových organizací, do podoby komplexního Interaktivního úřadu. Nyní jsou součástí informačního systému Ginis také nástroje OpenData generátor a OpenData Konektor a úložiště OpenData Portál, díky nimž mohou úřady jednoduše poskytnout občanům, organizacím i podnikatelům potřebná data, a to v takové podobě, aby s nimi mohla veřejnost libovolně dál pracovat. Zveřejnit je možné jakákoliv data – rozpočty měst, statistické údaje, databáze, ale i smlouvy či faktury.

„V otevřenosti dat si vede skvěle také Praha. Občané zde mají volný přístup ke všem dodavatelským fakturám za rok 2015, jejichž zdrojem pro OpenData je mimo jiné také právě náš systém Ginis,“ uvedl Jaromír Řezáč, generální ředitel společnosti Gordic. „Transparentnost úřadů je podle nás důležitá – občané mají právo vědět, co se kolem nich děje, například jak se nakládá s penězi v rozpočtu jejich města.“

Autor článku