Hlavní navigace

Google začne v základním nastavení v prohlížeči Chrome blokovat Flash vyjma 10 vybraných webů

17. 5. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: archiv redakce
Uživatelé Chrome až na několik výjimek od podzimu zažijí svět bez Flashe.
John Ribeiro 17. 5. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Google hodlá od letošního podzimu v prohlížeči Chrome upřednostnit HTML5 před Adobe Flash Player s výjimkou deseti vybraných stránek. Podle plánu bude Google dodávat Chrome s Adobe Flash Player, ale v základním nastavení nebude aktivní a Google nebude na jeho přítomnost nijak upozorňovat.

Stránky, které podporují HTML5 budou fungovat běžným způsobem, avšak při prvním vstupu stránky, které vyžadují Flash, se zobrazí upozornění a dotaz, zda si uživatel přeje Flash povolit.

Technologie Flash bývala důležitá pro poskytování bohatého mediálního obsahu, avšak v současné době ji vytlačuje standard HTML5, který se těší podpoře Googlu a dalších významných hráčů. HTML5 vykazuje rychlejší nahrávání obsahu a nižší spotřebu energie. Flash Player navíc nechvalně proslul bezpočtem bezpečnostních problémů.

Společnost Adobe Systems v listopadu oznámila, že nabídne nástroje pro tvorbu HTML5 obsahu, avšak nadále bude podporovat i Flash. Podle Adobe otevřené standardy jako HTML5 staví na mnoha funkcích a schopnostech, které zavedl Flash. Nové standardy se stávají základem jednotné webové platformy pro všechny typy zařízení, avšak Flash se nadále těší oblibě v oblastech jako online hry nebo prémiový video obsah, kde nové standardy nejsou ještě dostatečně vyspělé.

Chrome bude zpočátku obsahovat seznam 10 webů, na nichž bude Flash v základním nastavení povolen. Budou mezi ně patřit mimo jiné YouTube.com, Facebook.com, Amazon.com nebo Mail.ru. Seznam bude fungovat po dobu jednoho roku a budou z něj průběžně odstraňovány stránky, kde již nebude Flash nutný.

Podniky budou mít možnost Flashový obsah trvale povolit.

Zdroj: IDG News Service