Hlavní navigace

Google si myslí, že si necháme vytetovat mikrofon na hrdlo...

13. 11. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: U.S. Patent and Trademark Office
...abychom mohli pohodlněji telefonovat. Alespoň tak to vyplývá z patentové přihlášky, kterou mobilní divize Googlu Motorola podala tento měsíc.
Alexander Lichý 13. 11. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Brýle Google Glass tak nemají být posledním slovem v technologii „nositelného hardwaru“. Google přišel s nápadem, že by si uživatelé smartphonů, tabletů a dalších zařízení mohli pořídit na hrdlo elektronické tetování, které by fungovalo jako mikrofon.

Laryngofony - hrdelní mikrofony - byly úspěšně zavedeny v armádě, kde omezují šum a umožňují vůbec komunikaci v hlučném prostředí, jako jsou tanky nebo stíhačky. Nyní se v mobilní divizi Motorola, kterou Google koupil, zrodila myšlenka bezdrátové komunikace laryngofonu, který by měl podobu elektronického tetování, s jiným zařízením. Komunikace by mohla být zajištěna pomocí elektrického pole, bluetooth, IR nebo jiné technologie krátkého dosahu. A myšlenka má již podobu pantentové přihlášky číslo 13/462881 a má název „Coupling an electronic skin tattoo to a mobile communication device.“  I když se používá označení tattoo, patrně se bude technicky jednat o samolepku.

Elektronická „tetuáž“ má obsahovat mikrofon a vysílač. Mohla by také zahrnovat zdroj, který by čerpal energii z jiného místa na těle uživatele, jak se také zmiňuje v přihlášce. Nový patent může také znamenat další krok k ovládání počítačů hlasem, a to je koncept, na kterém Google rovněž systematicky pracuje.

Mezi další zajímavé aplikace by mohl patřit i měřič elektrických vlastností kůže, díky němuž by tetování mohlo sloužit i jako jednoduchý detektor lži.

Jedna věc je nápad, druhá ochota uživatelů dávat si na krk něco, co usnadní telefonování nebo hlasové ovládání výpočetní techniky, zvláště když bude kombinováno s detektorem lži. Představa, že se mi na telefonu bude zobrazovat nejen jméno toho, s kým si volám, ale i informace, že patrně na 95% nemluví pravdu, mi přijde jako z říše fantazie. No, uvidíme.

Titulní obrázek: Nákres zařízení podle patentové přihlášky (zdroj: U.S. Patent and Trademark Office)

Čtěte také:
→ Google dokončil akvizici Motoroly. Co bude dál?

G+