Hlavní navigace

Google představil kontrolu uniklých hesel, integruje ji do Chromu (2)

8. 10. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © Julien Eichinger - Fotolia.com
Google chce do konce roku integrovat do svého prohlížeče upozornění na uniklá hesla. Víceméně tu samou funkci už přitom na říjen slíbila Mozilla se svým Firefoxem.

Předchozí díl

Nový systém kontroly hesel je v současné době součástí verze Chrome 78 Beta (build těsně před stabilní verzí Stable) pro Windows, jakož i méně stabilního Chromu 79 Canary pro Windows i macOS. V této chvíli je však zatím skrytý v rámci částečně utajené obrazovky nastavení.

Pro jeho aktivací je třeba do adresního řádku prohlížeče napsat chrome://flags; následně do pole vyhledávání napíšete passwords a zobrazí se vám možnost Password Leak Detection. Napravo od ní pak z vyskakovacího seznamu vyberte možnost Povoleno. Nakonec Chrome restartujte.

Pro ověření aktivace systému upozornění zvolte v hlavním menu (pod vertikální elipsou napravo) možnost Nastavení, pod možností Automatické vyplňování zvolte Hesla a zde hledejte položku Zkontrolovat bezpečnost hesel. Přepínač napravo by měl být v poloze „zapnuto“.

Kdykoliv uživatel vloží kombinaci uživatelského jména a hesla, jež byla v minulosti součástí nějakého úniku, měl by Chrome zobrazit varování, že dané heslo uniklo a je třeba ho změnit. Computerworld to však vyzkoušel s rozporuplnými výsledky: zatímco někdy u prokazatelně zneužitelných kombinací varování vyskočilo, jindy nikoliv.

Ve chvíli, kdy se varování zobrazí, uvidíte i tlačítko Zkontrolovat heslo. To stiskněte a prohlížeč otevře online kontrolu hesel, tedy tu, která funguje už nyní.

V září Google oznámil, že má v plánu celý tento systém varování implementovat do Chromu 78, který má vyjít 22. října. Shodou okolností jde o stejné datum, kdy má svůj výše zmíněný systém představit také Mozilla ve svém Firefoxu.

Pokračování