Hlavní navigace

Google, Microsoft a další chtějí omezit pravomoci NSA (2.)

1. 1. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © Sergej Khackimullin - Fotolia.com
Osm velkých amerických internetových společností formálně naléhá na Bílý dům a Kongres, aby přitáhly uzdu sledování ze strany Národní bezpečnostní agentury. Tento krok by mohl Kongres dotlačit k dalšímu omezení aktivity NSA.
Antone Gonsalves 1. 1. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Předchozí díl

Obhájce soukromí těší, že společnosti volají nejen po vyšší transparentnosti, ale i po omezeních sběru dat.

„To je významné,“ říká Hanni Fakhoury, právník organizace Electronic Frontier Foundation. „Že se to zdaleka netýká jen transparentnosti.“

Dopis také přiznává, že se obavy ohledně špehování ze strany NSA přenesly na zákazníky společností. „Fakt, že vidí to, že jejich zákazníkům to není jedno, je jistě dobrá věc,“ říká Fakhoury.

Tlak společností na politiky přichází ve chvíli, kdy Kongres zvažuje několik zákonů zaměřených na reformu legislativy, která má přímý vliv na špehování agentury. Obhájci soukromí podporují zejména návrh zákona představený Patrickem Leahym, předsedou senátního soudního výboru.

Navrhovaná úprava legislativy by dala větší pravomoci soudům k přezkoumávání aktivit NSA, vyžadovala by od agentury dodatečné reportování a zkrátila by čas do zániku autorizace sběru některých dat.

„Tyto společnnosti mají významný hlas, kterému bude Kongres naslouchat,“ myslí si Fakhoury.

To, kolik zákonodárců v Kongresu bude naslouchat, bude určovat, zda budou Leahyho návrhy přijaty. Dianne Feinsteinová, předsedkyně senátního výboru pro tajné služby, představila konkurenční zákon, který je více zaměřen na transparentnost než na omezení sběru dat.

Advokáti lidských práv však řekli, že návrh Feinsteinové nejde dost daleko na to, aby nějak omezil NSA.

„Pokud by zákon Feinsteinové prošel, ukázalo by to světu, že Kongres již nerespektuje základní práva svých občanů na soukromí,“ říká Nicole Ozerová, ředitelka pro technologickou politiku a politiku občanských svobod v Americké unii občanských svobod (ACLU) Severní Kalifornie.

Dopis společností je v souladu se snahami mnoha internetových gigantů utišit obavy zákazníků lepším šifrováním dat. Například Microsoft nedávno oznámil, že rozšíří šifrování svých služeb a umožní zákazníkům přezkoumat více zdrojového kódu a hledat v něm zadní vrátka, která by mohla být zneužita NSA.

Zdroj: IDG News Service