Hlavní navigace

Google Chrome se definitivně stal králem internetových prohlížečů

4. 5. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: archiv redakce
Podle dvou různých metodik měření Google Chrome v dubnu překonal Internet Explorer a stal se nepoužívanějším prohlížečem na světě.
Jared Newman 4. 5. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Téměř čtyři roky poté, co společnost StatCounter, která poskytuje statistiky o globálním internetovém provozu, prohlásila Google Chrome za nejpoužívanější prohlížeč, nyní ke stejnému zjištění dospěla i konkurenční firma NetMarketShare.

Obě firmy shodně tvrdí, že Chrome je populárnější než dlouholetá jednička Internet Explorer, ačkoli obě uvádí značně odlišná procenta. Podle NetMarketShare Chrome v dubnu dosáhl 41,66% podílu všech prohlížečů, zatímco IE získal 41,35 %. Oproti tomu StatCounter tvrdí, že na Chrome připadlo 60,47 % procent a na IE 13,25 %. (Tím by se prohlížeč od Microsoftu dostal i za Mozilla Firefox s 15,62 %.)

Proč takový rozdíl? StatCounter uvádí hrubý počet zobrazení stránek u určité množiny webů. NetMarketShare měří počet unikátních návštěv a váží data s ohledem na internetový provoz v jednotlivých zemích, takže aktivnější oblasti jsou lépe zastoupené. Obě metriky mají své výhody a a nevýhody, ale Microsoft nepřekvapivě upřednostňuje data od společnosti NetMarketShare, podle nichž se dlouhé roky držel Internet Explorer v čele.

Microsoft nyní klade na Internet Explorer menší důraz ve prospěch nového prohlížeče Edge, který je součástí Windows 10. Avšak statistika pro Internet Explorer zahrnuje i Edge, který sám o sobě zaujímá 4,39% podíl. Jak však ukazují data od společností StatCounter a Quantcast, uživatelé Edge po vyzkoušení rychle opouští.

I když Chrome získává nové uživatele, pro mnohé není jednoznačnou volbou. Edge se navíc v poslední době zdokonaluje a po zavedení doplňků plánovaném na druhou polovinu tohoto roku by se mohl stát zajímavou alternativou prohlížečů Chrome a Firefox. O osudu Internet Exploreru mezi uživateli zdaleka není rozhodnuto a možná to je jedním z důvodů, proč Microsoft nově svázal vyhledávání pomocí digitální asistentky Cortany výhradně s prohlížečem Edge.