Hlavní navigace

Google chce vytlačit Windows, pomoci mu má Chrome OS

27. 6. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © Amy Nichole Harris - Fotolia.com
Souboj gigantů pokračuje. Podle prezentací na vývojářské konferenci Google I/O, schyluje se k dalšímu kolu konfrontace s Microsoftem.

Prezentované novinky Googlu z jeho poslední vývojářšké konference I/O dávají jasné poselství. Google nechce soutěžit o okrajové části trhů, ale jde po největším soupeři, kterým je Microsoft. V některých segmentech, jako jsou třeba Google Apps, soupeří již dávno, a nyní si přidává další body, když zlepšuje podporu formátů Microsoft Office a snaží se dohnat i jejich funcionalitu. 

Nyní však zřejmě zahájí útok i na hlavní frontě a bude se snažit ovládnout desktopy, kde zatím kralují Windows od Microsoftu. Pomoci mu v tom má jeho vlastní operační systém Chrome OS. Ten měl zatím nepříliš dobrou pověst. Uživatelé totiž Chromebooky, které jím byly až dosud vybaveny, považovali pouze za nástroje s omezenou funkcionalitou, kterou navíc jde využít jen ve spojení s internetem. To se ale začíná měnit, na Chome OS mají v budoucnu běžet i aplikace určené pro Android. Google již to ostatně demonstroval, i když pouze na několika vybraných aplikacích. 

Pokud by se Chrome OS funkčně priblížil k Androidu (to by ostatně neměl být zase neřešitelný tehcnický problém - oba systémy jsou si velmi blízké), bylo by to výhodné především pro uživatele. Ti si totiž na Android již zvykli na chytrých telefonech a tabletech, a tak by podobné řešení mohli uvítat i na desktopu. Google má již ošetřen i další podstatný krok, a tím je podpora předních výrobců hardwaru, kteří již dnes mají Chromebooky ve svém portfoliu.

Až skončí podpora Windows 7, Microsoft si zřejmě bude muset velmi rozmyslet, zda semičky zařízne stejným způsobem, jakým ukončil podporu Windows XP. V tu dobu totiž už Google bude velmi pravděpodobně připraven nabídnout uživatelům dostatečně skvělou budoucnosti i bez Windows. 

Zdroj: IDG News Service

ICTZ23

Čtěte také:
→ Windows XP končí, čím je nahradit? Volba 3: už žádná Windows!
Končící Windows XP stále používá 21 procent počítačů v ČR. V dubnu 2014 budou k dispozici poslední bezpečnostní aktualizace pro tento systém. Může to být vhodná příležitost přejít na některou z konkurenčních platforem jako je OS X či Linux?
→ Intel Haswell: čip, který může změnit Chromebook
Intel se rozhodl, že pro nové řady Chromebooků dá k dispozci svůj nový čip Haswell, tento krok má podporu i výrobců Chromebooků.

G+