Hlavní navigace

Nový Android 4.4 KitKat je tu, nezapomeňte na rizika opominutého updatu

3. 11. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: android.com
Google dal nové verzi do vínku hodně nových a zajímavých vlastností, řada uživatelů je bude moci využít kvůli problémům s updatem až s novým telefonem. Neuskutečněný update přitom může představovat riziko.
Alexander Lichý 3. 11. 2013
Doba čtení: 2 minuty

I když nová verze Androidu 4.4 je na světě již několik dnů, ovšem to, jestli stávající uživatelé starších verzí budou moci upgradovat, zavisí také na dodavatelích jejich hardwaru. Podpora upgradu je ale u řady výrobců zatím pomalá, a tak nejrychlejší cestou, jak získat KitKat, může být pořízení nového smartphonu.

Problém s updatem Androidu přetrvává již dlouho. Přitom neuskutečněný update totiž může představovat značné riziko. Jakmile se totiž vydá nová verze, zveřejní se tak vlastně i záplaty, které pokrývají bezpečnostní nedostatky předchozí verze. Hackeři tyto záplaty analyzuji a hledají bezpečnostní díry ve staré verzi - a k tomu dochází opravdu rychle, čas se zde počítá ve dnech. Tím se stávají uživatelé starší verze skokově zranitelnější. Mezi častá rizika patří trojské koně šířené SMS nebo falešné weby Google Play.

Bohužel problémy s rychlostí updatu není možné tak snadno překonat. Android je otevřený, a tak výrobci si mohou (nebo často i musí) přizpůsobit systém pro své potřeby, popř. i pro svůj specifický hardware. Díky tomu může mít každý výrobce svou specifickou variantu Androidu. Objevují se i hlasy na rekonstrukci zdrojového kódu. Podle nich by mělo být možné provádět update jádra operačního systému bez toho, aby se negativně ovlivnily aplikace, které nad ním běží, a to včetně uživatelského rozhraní. Rekonstruováno by mělo být především API.

Změna API ale nemusí být všelék, záleží totiž na tom, jakým způsobem byl kód Androidu přizpůsoben konkrétním výrobcem koncového zařízení. Další možností je svázat volnost užití a zavést nějaký systém omezení a certifikací, což by ovšem mohlo negativně ovlivnit svobodu výrobců. Navíc by toto musel garantovat asi Google, který sám zařízení s Androidem dodává. Není jasné, zda by to on sám chtěl a zda by s tím konkurenti vůbec souhlasili.

Problémy s rychlostí updatu u různých zařízení ale trochu nahrávají samotnému Googlu a jeho smartphonům Nexus. Kdo totiž chce mít novou verzi Androidu vždy co nejdříve, udělá nejlépe, když si koupí zařízení právě od od zdroje, tedy od Googlu. Google ostatně prakticky shodně s objevením nové verze Androidu dal na trh nový Nexus 5, který mu vyrobila firma LG.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Google Play se hemží podvodnými aplikacemi
→ Na vývoji linuxu se podílejí výrobci mobilních zařízení
→ LG a Google představují nový Nexus 5

G+