Hlavní navigace

Globální výdaje na IT porostou

30. 1. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: © photomaxik - Fotolia.com
Podniky budou revidovat své IT výdaje zejména s ohledem na zmírnění ekonomické a politické nejistoty; celosvětové výdaje budou letos čini 3,9 bilionu dolarů. V Česku porostou IT výdaje podniků a organizací dokonce vyšším tempem než ve světě a překonají hranici 231 miliard Kč.
ali 30. 1. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Analýza společnosti Gartner uvádí, že globální výdaje na IT by v letošním roce měly vzrůst na 3,9 bilionu dolarů, což představuje nárůst o 3,4 % oproti roku 2019. V roce 2021 by pak globální výdaje na IT měly překročit hranici 4 bilionů dolarů. „Přestože politicky nejistá situace dostala globální ekonomiku blíže k možné recesi, v roce 2019 nenastala a nezdá se být nejpravděpodobnějším scénářem ani pro rok 2020 či rok následující,“ říká viceprezident výzkumu a význačný analytik Gartneru John-David Lovelock. „S tím, jak se globální nejistota zmenšuje, se podniky opět přehodnocují a zvyšují své investice do IT v očekávání růstu obratů, neustále se ale mění struktura těchto výdajů.“

Software povede

Nejrychleji rostoucím trhem letošního roku bude software – s dvouciferným nárůstem o 10,5 %. „Téměř všechny tržní segmenty podnikového software rostou díky pokračujícímu přechodu na SaaS model (software jako služba),“ říká Lovelock. „Očekáváme dokonce, že porostou výdaje na necloudový software, nicméně výrazně pomalejším tempem. Do SaaS teče většina navýšených rozpočtů, nicméně klasický licenční SW bude dál nakupován a jeho používání poroste až do roku 2023.“

Růst podnikových IT výdajů v oblasti cloudových služeb bude rychlejší než tradiční (necloudová) IT řešení přinejmenším do roku 2022. Nové, revoluční obchodní modely se budou objevovat právě v podnicích, které vyhrazují vysoký podíl IT výdajů pro oblast cloudu.

„V předchozím čtvrtletí jsme představili dilema ‘a zároveň’ – situaci, kdy musí podniky například snižovat náklady a zároveň investovat a podpořit tak další růst. Dospívající cloudová prostředí jsou příkladem, jak lze takové dilema vyřešit: podniky mohou očekávat lepší výsledky díky správným cloudovým investicím zajišťujícím současně úspory, lepší pružnost a inovaci i kvalitnější zabezpečení.

Trend přesměrování výdajů tímto směrem proto hned tak nezmizí,“ uvádí Lovelock a dodává, že sílící dolar může nicméně odradit od IT investic do zařízení či vybavení pro datová centra v zemích, které jsou kurzovými změnami postiženy nejvíce. „Například výdaje za mobilní telefony letos v Japonsku poklesnou právě díky rostoucím průměrným prodejním cenám na tamním trhu – což je důsledek posilování dolaru. Britské výdaje na PC, tiskárny, servery, a dokonce i externí úložiště patrně také poklesnou o 3 %,“ dodává Lovelock.

IT výdaje v západní Evropě v letech 2020 a 2021 se budou podobat těm v USA po skončení recese v roce 2009. „2019 byl v západní Evropě obtížný rok – plný nejistot, podobně jako 2009 v USA,“ vysvětluje Lovelock. „V roce 2020 se důvěra sice plně nevrátí a nepřijde tedy ani velký růst IT rozpočtů, nicméně od IT se bude očekávat, že pomůže byznysu růst.“ V důsledku toho budou IT oddělení odkládat drahé projekty, hledat možné úspory a více se spoléhat na řešení „jako služba“ – aaS. Výdaje na SaaS, PaaS a IaaS tak v letech 2020 a 2021 porostou tempem přes 10 %, zatímco výdaje na PC, servery a úložiště budou klesat.

Situace na českém trhu

V Česku očekávají analytici KPC Group, která je zastoupením Gartneru pro ČR, SR a Rumunsko, v letošním roce růst výdajů o 3,96 % – poroste všech pět hlavních oblastí uvedených níže, nicméně v roce 2021 se trh zařízení vrátí k poklesu a v roce 2022 začnou klesat také výdaje v segmentu vybavení datových center.

Výdaje na IT v Česku
(očekávaný objem v miliardách Kč a meziroční růst v roce 2020)

  • Systémy datových center: 11,778 (+1,40 %)
  • Podnikový SW: 40,637 (+10,03 %)
  • Zařízení: 52,913 (+0,81 %)
  • IT služby: 53,456 (+6,20 %)
  • Telekomunikační služby: 72,399 (+1,94 %)
  • Celkem IT:  231,182 (+3,96 %)

Zdroj: Gartner, leden 2020.