Hlavní navigace

Globální výdaje na IT i koncová zařízení v roce 2018 porostou

28. 4. 2018
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © Sergej Khackimullin - Fotolia.com
Analytici společnosti Gartner vydali aktualizované předpovědi, z nichž vychází, že výdaje podniků na IT i celkové výdaje na koncová zařízení porostou v roce 2018 o 6,2 a 7 procent. Významnou roli přitom bude hrát pokles hodnoty dolaru.

Celosvětové výdaje na IT by v roce 2018 měly dosáhnout celkového objemu 3,7 bilionu dolarů, tedy o 6,2 % více než v roce 2017. „Hlavním důvodem tohoto významného růstu je pokles dolaru,“ říká viceprezident výzkumu Gartner John-David Lovelock. „Jde o největší meziroční nárůst, jaký Gartner ohlásil od roku 2007. Během letošního a příštího roku nicméně dolar může opět posílit - i přes značnou volatilitu, způsobenou nejistým politickým prostředím souvisejícím s revizí NAFTA a rizikem obchodních válek.“

Nejrychleji rostoucí oblastí by v roce 2018 měly být výdaje na podnikový software, jež v dolarovém vyjádření stoupnou o 11,1 %. Softwarové odvětví tak bude nadále profitovat z rozvoje digitálního byznysu – výdaje na aplikační software porostou i v dalším roce, stejně jako infrastrukturní software, který v růstu pohání postupující modernizace IT infrastruktury.

Trh zařízení se po celkovém poklesu o 3 procenta v minulém roce vrátí v roce 2018 k růstu – a to o 1,3 % na 2,3 miliardy kusů. Celkové výdaje na koncová zařízení pak v dolarovém vyjádření porostou o 7 %. Pomůže tomu i růst cen, jak vysvětluje ředitel výzkumu Gartner Ranjit Anwal: „Díky lepším parametrům i rostoucím nákladům se průměrná prodejní cena (ASP) zařízení v minulém roce zvedla o 9,1 %. Tento trend bude pokračovat i v roce 2018 – očekáváme nárůst cen zařízení v průměru o 5,6 %.“

Navzdory rostoucím cenám PC (v roce 2018 o 4,6 %) se poptávka po PC, zejména díky nákupům ultra-přenosných prémiových PC ze strany firem, v roce 2018 stabilizuje. Klesat budou prodeje tradičních PC (stolní, notebooky), a to o 3,9 % v roce 2018 a o další 3,6 % v roce 2019.

CS24

Napříč trhy budou pochopitelně rozdíly – trhy v zemích jako Argentina, Brazílie, Rusko a Japonsko, kde mezi roky 2013 a 2017 poklesly prodeje zařízení o 25 %, již vykazují známky návratu k růstu. V případě chytrých telefonů pak analytici očekávají, že až do roku 2020 se bude prodlužovat doba používání zejména u prémiových modelů. „Po roce 2020 by se trend mohl znovu otočit, neboť se ve větší míře začnou objevovat zařízení se zcela novými funkcemi jako jsou digitální asistenti fungující přímo v telefonu (a nikoliv v cloudu) a integrovanými funkcemi strojového učení, biometrie a schopnosti učit se návykům majitele, které zlepší možnosti ověřování identity a učiní z telefonu zařízení důvěryhodnější než například platební karta, pas, občanský průkaz nebo tradiční klíč,“ vysvětluje vedoucí výzkumu Gartner Anshul Gupta.

Další podrobnosti o odhadu vývoje výdajů na IT v r. 2018 a 2019: https://www.gartner.com/newsroom/id/3871063