Hlavní navigace

GE Money Bank zavádí biometrické podpisy

22. 1. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: GE Money Bank
Autentizace pokročilými biometrickými prvky není nová, v českém bankovnictví však jde o premiéru. Ušetřit se má spousta papíru.
ali 22. 1. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Plánované technologické změny, které přináší GE Money Bank, souvisí především se snahou o správu klientské dokumentace v elektronické podobě. Banka totiž plánuje nahradit smlouvy a jiné dokumenty, které musí klient podepsat, elektronickou verzí, jejíž součástí bude elektronicky sejmutý biometrický podpis. Ten by měl obstát i před soudem. Klienti tak budou z banky odcházet s prázdnýma rukama a smlouvy, které podepsali, budou mít k dispozici v elektronické podobě ve svém elektronickém bankovnictví. Stávající praxe totiž je, že všechny podepisované dokumenty se archivují v listinné a podobě a jejich elektronická podoba se pořizuje jen pro administrativní potřeby.

Biometrické charakteristiky podpisuBiometrický podpis snímá nejen grafickou podobu, ale i další charakteristiky související s jeho tvorbou, jako je třeba rychlost, akcelerace jednotlivých tahů, přítlak apod. Pro zaznamávání biometrických podpisů bude banka vybavena Signpady, který připomíná tablet s dotykovým perem. Na něm bude možné obsah podepisovaného dokumentu zobrazit. I když napodobit standardní biometrický podpisový vzor je prakticky nemožné, nová technologie si neklade za primární cíl zvýšit bezpečnost. Pokud autentizace biometrickým podpisem selže, je zde jako záložní metoda prokázání totožnosti občanským průkazem a dojde k založení nového biometrického podpisového vzoru.

„Zavedení biometrických podpisů považujeme za jednu z nejzásadnějších proklientských inovací  v současném českém bankovnictví. Všechny smlouvy budeme nově ukládat do zabezpečeného archivu, kde jsou zákazníkům kdykoliv k dispozici,“ říká Štěpán Pittauer, projektový manažer GE Money Bank. „Každý sedmý klient musel kvůli ztrátě smlouvy žádat o její kopii. To bude brzy minulostí, protože všechny dokumenty najdou zákazníci během pár kliknutí v Internet Bance,“ dodává Pittauer.

Další velkou výhodou Signpadů je, že dokáží klienty rozpoznat bez ohledu na jejich aktuální rukopis. Až 60 % zákazníků má totiž podle průzkumů problém napodobit svůj podpisový vzor. „Signpady zaznamenávají kromě grafické podoby podpisu i další parametry, například tlak na podložku, rychlost, směr tahu, akceleraci i úhel podpisu klienta a zvyšují tak pravděpodobnost shody s podpisovým vzorem,“ doplňuje Štěpán Pittauer z GE Money Bank.

„Data jsou ihned po nasnímání v Signpadu zašifrována, zajištěna kvalifikovaným systémovým certifikátem a opatřena časovým razítkem, které zabrání jakékoliv změně integrity dokumentu v budoucnosti,“ vysvětluje Štěpán Pittauer.

Pilotní projekt je zatím implementován na jedné pobočce v Praze 9, do konce letošního roku by měla být technologie dostupná ve všech pobočkách v ČR.

Čtěte také:
→ Top 5 bezpečnostních trendů pro rok 2014
Společnost Fortinet zveřejnila předpověď FortiGuard Labs 2014, která upozorňuje na pět bezpečnostních trendů, na které si uživatelé budou muset dát pozor v příštím roce. Poroste třeba využití biometrických údajů pro ověřování identity.
→ Hackeři prolomili snímač otisku prstu Touch ID na iPhonu
Apple sliboval vyšší zabezpečení svého smartphonu, němečtí hackeři obelstili biometrickou autentizaci tou nejstarší metodou.

G+