Hlavní navigace

Gartner: 94% nových počítačů bude v letošním roce vybaveno Windows 7

10. 8. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podle aktuálního odhadu vývoje na světovém trhu s operačními systémy, který společnost Gartner v těchto dnech publikovala, bude v tomto roce až 94% nových počítačů vybaveno operačním systémem Windows 7.

Podle aktuálního odhadu vývoje na světovém trhu s operačními systémy, který společnost Gartner v těchto dnech publikovala, bude v tomto roce až 94% nových počítačů vybaveno operačním systémem Windows 7. Do konce tohoto roku poběží podle odhadů Windows 7 na 42% všech využívaných počítačů na světě, což by mělo v absolutních číslech znamenat kolem 635 milionů stanic.

„Loňské a letošní výrazné navýšení IT rozpočtů urychluje rozšíření systému Windows 7 na firemním trhu ve Spojených státech a v regionu Asie a Pacifik, kde od čtvrtého čtvrtletí 2010 probíhá masivní migrace na tento operační systém,“ uvádí vedoucí výzkumu ve společnosti Gartner, Annette Jump. „Na druhou stranu ekonomická nejistota v Západní Evropě, politická nestabilita v některých zemích Blízkého Východu a v Africe a oslabení hospodářského růstu po zemětřesení v Japonsku v těchto částech světa rozšíření Windows 7 zpomalují,“ doplňuje.

Analytici Gartner považují Windows 7 za poslední verzi operačního systému společnosti Microsoft, která je ve firmách plošně nasazována, a předpokládají, že v následujících pěti letech se pozornost organizací přesune k možnostem, které dává virtualizace a cloud.

Cloud23

Konkurenční Mac OS byl v roce 2010 podle odhadů analytiků Gartner nainstalován na 4% nově dodaných počítačů, což znamená mírný nárůst z původní hodnoty 3,3% (za rok 2008).  Pro rok 2011 analytici očekávají tržní podíl 4,5%, který v roce 2012 dále povyroste na 5,2%.Autor článku