Hlavní navigace

FoundationDB chce konsolidovat NoSQL (1.)

18. 3. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © Sergej Khackimullin - Fotolia.com
Ve snaze nakombinovat to nejlepší ze dvou databázových technologií spustil startup FoundationDB nové skladiště dat, které podle něj dokáže nabídnout spolehlivost transakčních databází i škálovatelnost a rychlost NoSQL.

Datové skladiště, které se taktéž jmenuje FoundationDB, je zaměřeno na organizace, které chtějí konsolidovat své NoSQL databáze do jediné architektury.

„Každý se snaží přijít na to, co bude platformou příští generace,“ říká David Rosenthal, spoluzakladatel společnosti, která má sídlo ve městě Vienna v americkém státě Virginie. Spousta společností dnes vlastní mix NoSQL systémů, jako je Cassandra nebo MongoDB, pomocí nichž provádí různé činnosti v oblasti ukládání dat, které tradiční SQL databáze příliš dobře nezvládají. „To, že musejí zpravovat všechny ty různé shluky počítačů, se stává operativním problémem,“ řekl Rosenthal.

Po třech letech vývoje vydala společnost betaverzi své databáze, o níž říká, že je připravena na využití ve výrobě.

„Lidé, kteří nově přicházejí na trh NoSQL, si pravděpodobně vyberou MongoDB. Ovšem lidé, kteří tyto nástroje používají několik let, a spálili se při transakčních problémech a problémech konzistence, hledají něco s transakční integritou,“ říká Rosenthal.

FoundationDB není tolik databází, jako spíše enginem datového úložiště, který je schopen podporovat různé modely ukládání dat. Sofware ukládá data jako jednoduché páry klíč-hodnota, a nabízí širokou škálu datových modelů, včetně modelů pro ukládání grafů, dokumentů, sestav, tabulek a přidružených sestav.

FoundationDB nenabízí tradiční SQL rozhraní, ale namísto toho nabízí přístup k datům prostřednictvím C, Pythonu, Ruby, Node.js a Java APIs.

„FoundationDB je engine úložiště, který dokáže podporovat více NoSQL datových modelů. Umíme podporovat dokumentový datový model pro nahrazení MongoDB či model klíč-hodnota pro nahrazení memcached, případně model grafů pro nahrazení Neo4J,“ pokračuje Rosenthal.

Tajemstvím zvládání těchto vzájemně odlišných typů datových modelů je transakční integrita, o níž se dlouho myslelo, že jí nelze dosáhnout s distribuovanými NoSQL databázemi.

Cloud23

Můžete rozdělíte databázi napříč více uzly, podle nyní proslulého CAP teorému Erica Brewera, že systém může nabídnout buď konzistenci (v níž všechny uzly mají stejná data), anebo dostupnost (v níž systém vždy reaguje na příchozí požadavky i v případě, že některá z jader nefungují), ale ne obojí.

Pokračování