Hlavní navigace

Firmám trvá tři týdny, než zajistí zaměstnancům potřebnou mobilitu

29. 10. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: © violetkaipa - Fotolia.com
Podle firem v regionu EMEA jsou obavy z důvěryhodnosti, nejasného vlastnictví a dostupnosti překážkou, která jim brání plně využít výhod éry mobility a cloudu, říká průzkum společnosti VMware.

Společnost VMware zveřejnila výsledky svého průzkumu, ze kterého vyplývá, že průměrnému IT oddělení firem v Evropě, na Středním východě a v Africe (region EMEA) trvá 3 týdny, než zajistí zaměstnancům mobilní nástroje potřebné k výkonu práce. V případě externích pracovníků najatých na konkrétní projekt jsou to až 4 týdny, což výrazně snižuje jejich přínos pro firmu.

Průzkum, který pro VMware realizovala společnost Vanson Bourne, zkoumal, jak ovlivňuje IT oddělení i zaměstnance nedostatečná připravenost v oblasti mobility. Pouhých 12 procent IT oddělení uvedlo, že má všechny nástroje pro řízení mobility a může plně podpořit potřeby zaměstnanců. Naproti tomu více než třetina (34 procent) IT oddělení nedokáže kontrolovat přístup k firemním informacím ze všech mobilních zařízení zaměstnanců.

Pro bližší zkoumání problematiky dostalo jak IT oddělení, tak zaměstnanci, otázku, kdo by měl mít zodpovědnost za dodržování pravidel pro firemní mobilitu. Podle výsledků nemá IT v této otázce zcela jasno – pouze 43 procent si myslí, že omezení přístupu zaměstnanců k mobilním nástrojům a aplikacím po pracovní době je jejich zodpovědností, přitom 41 procent pociťuje nátlak na to, aby kontrolu zajišťovali, a 57 procent připouští, že se bez ní neobejde.

„Při současném rychlém tempu podnikání jsou tři týdny na zajištění mobilních nástrojů nepřijatelné, pokud firmy chtějí přežít a uplatnit se v éře mobility a cloudu,“ komentuje výsledky průzkumu Michal Stachník, country manager VMware pro Českou republiku a Slovensko. „Jakákoli překážka, která brání zaměstnancům pracovat s plným nasazením, může vést ke ztrátě konkurenční výhody. Firmy by měly motivovat zaměstnance ke vzájemné spolupráci odkudkoli a kdykoli, ale zároveň musí minimalizovat bezpečnostní rizika.“

Zaměstnanci mají v této otázce jasněji. 70 procent nesouhlasí s tím, že by jim měl zaměstnavatel zakazovat přístup k mobilním aplikacím a nástrojům. Většina z nich (82 procent) uvádí, že ještě nemají plný přístup k mobilním nástrojům, které by potřebovali pro zvýšení produktivity, a zároveň více než čtvrtina (28 procent) z nich přiznává, že by byla ochotna obejít IT oddělení, aby získala mobilní nástroje potřebné k práci. Zaměstnanci upřednostňují větší podporu v oblasti mobility před přísnými zákazy.

Z praktických problémů, kterým při zavádění nástrojů a aplikací potřebných pro zajištění mobility musí čelit, zmiňují IT oddělení nejčastěji zavedení bezpečnostních pravidel pro kontrolu přístupu (69 procent souhlasí, že tento problém představuje největší výzvu), zdůvodnění investice (51 procent) a nedostatek důvěry zaměstnanců (44 procent).

Osvěta a porozumění v rámci organizace se také ukázalo jako překážka, kterou je nutné překonat. Pouze 13 procent zaměstnanců uvedlo, že jejich firemní pravidla a procesy v oblasti cloud computingu a mobility dávají smysl. Možným důvodem je, že firmy v regionu EMEA seznámily své zaměstnance s pravidly v oblasti mobility naposledy v průměru před devíti měsíci.

O výzkumu
Specializovaná výzkumná agentura Vanson Bourne provedla telefonické a on-line šetření mezi 1800 IT manažery s rozhodovací pravomocí a 3600 kancelářskými pracovníky ve firmách s více než 100 zaměstnanci ve Spojeném království, Francii, Německu, Nizozemí, Itálii, Severských zemích (Dánsko, Norsko a Švédsko), Rusku a na Středním Východě (Saudská Arábie a SAE) v průběhu března a dubna 2014.

Čtěte také:
→ Strategický význam firemního IT narůstá
Tvrdí to interní průzkum společnosti EMC, který dotvrzuje, že IT je považováno za klíčový prostředek k podpoře podnikání. Ke změně přispěly nové trendy: cloud, mobilita, sociální sítě a velká data.
→ Nový koncept: CYOD
Vlastní zařízení na pracovišti nemusí být jen prostředkem vyšší produktivity a efektivity práce, ale i noční můrou podnikových správců ICT. Objevují se i hlasy zpochybňující v mnoha situacích celkový přínos mobility. Kompromisní a podle analytiků i perspektivní cestu nabízí koncept CYOD – Choose Your Own Device.

Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.

G+