Hlavní navigace

Firefox vyšel konečně v 64bitové verzi pro Windows

23. 12. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Mozilla.org
Uživatelé Windows 7 nebo vyšších v 64bitové verzi se konečně dočkali verze prohlížeče Firefox, která plně využije možnosti jejich systému.

Mozilla konečně vydává 64bitovou verzi svého internetového prohlížeče Firefox pro Windows. Zatímco 64bitové verze pro Mac a Linux již nějakou dobu existují, uživatelé Windows měli dosud smůlu a museli se spokojit s 32bitovou verzí Firefoxu.

Nyní si mohou uživatelé Windows 7 a vyšších stáhnout a nainstalovat Firefox s pořadovým číslem 43, který je k dispozici v 32 i 64 bitech. Není zřejmé, zda jsou internetové stránky Mozilly uzpůsobené tak, aby automaticky detekovaly 64bitová Windows. Jednodušší proto je si ze stránky stahování vybrat správnou verzi ručně.

Pokud používáte Firefox verze 42 a aktualizujete ji na verzi 43, zůstane vám 32bitové verze.

Pro uživatele bude po přechodu na 64bitovou verzi Firefoxu obtížné rozpoznat rozdíl. Většina významných změn se totiž odehrála v pozadí. Čtyřiašedesátibitové programy mohou využívat operační paměť  větší než 4 GB, což zlepšuje výkon. Projeví se to například tím, že 64bitová verze by měla být schopna otevřít více záložek a samozřejmě spouštět 64bitové webové aplikace.

Změnou ve Firefoxu 43 je, že v 64bitové verzi nebudou fungovat některé zásuvné moduly. Mozilla totiž hodlá ukončit podporu zásuvných modulů NPAPI, jako je Java nebo Silverlight, podobně jako to dělají ostatní výrobci internetových prohlížečů. K dispozici však zůstane i nadále Flash kvůli svojí oblibě u online videa.

Firefox 43 přináší také našeptávač při vyhledávání a lepší kompatibilitu s virtuální klávesnicí u zařízení s dotykovým displejem se systémem Windows 8 a vyšším.