Hlavní navigace

Fenomén sociálních sítí 2. díl

4. 4. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Sociální sítě – to není jenom obligátní Facebook a Twitter, ale desítky dalších, používaných v lokálním i globálním měřítku, jejichž oblíbenost tu vzroste, tu poklesne, ale každopádně jsme všichni alespoň jednu z nich integrovali do našeho života.

1. díl článku: http://businessworld.cz/business-rizeni-podniku/fenomen-socialnich-siti-7139

 

Jsou sociální sítě „ohrožením webu“?

Sir Tim Berners-Lee, vynálezce internetu, nedávno naznačil fragmentaci informací na sociálních sítích za nové negativum těchto serverů, které může potenciálně ohrozit web jako takový. Uživatelé totiž nemají nad informacemi, kterými doslova bombardují své „zdi“, a tím i feedy přátel, zpravidla žádnou kontrolu. Navíc se v množství těchto informací ztrácejí a samotné zprávičky rozeseté po stovkách znaků tím přicházejí o většinu hodnoty, kterou by jinak mohly mít v uceleném článku.

Podle Bernerse-Leea se sociální sítě stávají centralizovanou platformou, která sdružuje obsah z webu, s nímž už ale většinou dále nelze nic dělat, protože se do pár hodin ztratí v propadlišti dějin.

Webové esemesky s Twitterem

Twitter hraje mezi sociálními sítěmi hodně specifickou roli. Je totiž ještě fragmentovanější než jiné popisované servery, a to z toho důvodu, že se celý skládá z krátkých textových zpráv, tzv. tweetů, které jsou omezeny maximálním počtem 140 znaků.

Twitter je však výborným marketingovým nástrojem, a to i přesto, že má podstatně méně aktivních uživatelů než mainstreamový Facebook. Pětimilionová uživatelská základna se sebevědomým byznysmenům může zdát jako poměrně malé číslo, pokud uvážíme různé spotřebitelské návyky a potřeby jednotlivých zúčastněných lidí. Ovšem „twitterovští“ fanoušci jsou věrnější a s větším zápalem se věnují konkrétním výrobkům a službám na svých dedikovaných blozích. Pokud se rozhodnete umístit svou společnost na Twitter, měli byste aktivně odpovídat na dotazy svých fanoušků a hlavně vytvořit společnosti srozumitelný profil.

Management sociálních sítí v kostce

Postupem doby se může stát, že vám sociální sítě, jejichž jste aktivním členem, pomalu ale jistě začnou přerůstat přes hlavu. Stačí dvě nebo tři sítě, které spolehlivě „sežerou“ váš drahocenný čas. Ukážeme si proto několik chytrých aplikací, jež vám pomohou vaše sítě účinně řídit.

První z nich nese název 8Hands. Tento šikovný software, fungující jak na PC, tak na smartphonech, zorganizuje všechny vaše profily v jeden celek a upozorní vás, kdykoliv vás někdo jakkoliv kontaktuje. Navíc umí generovat vaše on-line statistiky. Dalším je Atomkeep, který importuje a synchronizuje vaše data z různých sítí.

FriendBinder má jako hlavní funkci seřazení všech vašich přátel či fanoušků, což je výborné pro jejich okamžité a rychlé kontaktování. Primárním zaměřením programu Ping.fm je zase nahrávání vícenásobného statusu. Další praktickou utilitou se pro vás může stát Pond, který kromě jiného zvládá propojovat on-line identity vašich přátel – pokud tedy máte přítele na více sítích, uvidíte update všech jeho profilů.

K sociálním sítím se nedávno připojila i Severní Korea. V polovině loňského roku začalo několik uživatelů z této země, kde většina lidí nemá ani přístup k internetu, s komunistickou propagandou pomocí Facebooku, Twitteru a YouTube.

Path, nová služba určená pro majitele smartphonů, se profiluje jako „osobní síť“. Na rozdíl od Facebooku, pomocí něhož si můžete svou „přátelskou základnu“ rozšířit až na 5 tisíc lidí, omezuje Path počet potenciálních přátel na 50.

Co také najdete na sociálních sítích

LineForHeaven.Com - Tato síť je tu pro ty, kteří by se rádi dostali blíže Bohu. Zaregistrovaní členové sbírají takzvané karma body za „žehnání“ jiným lidem, které je posouvají dále ke statutu věčného on-line anděla.

IntellectConnect.com - Zde se sdružují různě „postižení“ intelektuálové, kteří by rádi navázali kontakt s někým podobným, jako jsou oni sami. Pokud jste knihomolové, máte rádi muzea či matematiku a zároveň umíte anglicky, je tato stránka přesně pro vás.

ICTS23

Divorce360.com - Divorce360.com je sociální síť určená zejména pro Američany uvažující o rozvodu, ty, kteří jím právě procházejí, či ty, co už ho mají za sebou. Nicméně některé tipy zde uvedené se hodí i pro ostatní s podobným životním osudem, kteří oplývají angličtinou.

Ncludr.com - Bláznivá sociální síť, v níž jsou všichni vašimi přáteli a kde získá sebevědomí i ten, kdo ho ztratil už dávno, to všechno a mnohem víc je Ncludr.com.