Hlavní navigace

Extrémní 2,5" pevný disk: 6TB Fixstar SSD

15. 5. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © Nmedia - Fotolia.com
Japonský výrobce pevných disků Fixstar ohlásil, že na trh letos v létě uvede SSD disk s neuvěřitelnou kapacitou 6 TB v notebookovém formátu 2,5". Otázkou zůstává, kdy konkurence srazí ceny na úroveň dosažitelnou i pro běžné smrtelníky.
Mark Hachman 15. 5. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Výměna tradičního plotnového pevného disku v počítači za SSD bývá jedním z nejefektivnějších upgradů, jaký můžete provést. Má to ale háček: v současné době zdaleka nedosahují kapacit plotnových pevných disků. To by se však mohlo změnit.

Japonský výrobce pevných disků Fixstar oznámil, že plánuje v červenci představit SSD o kapacitě 6 terabytů. Nový model doplní řadu 1TB a 3TB disků, které Fixstar ohlásil na začátku roku. Jejich celkou předností bude 2.5palcový formát, takže budou moci posloužit jako náhrada běžných notebookových disků.

Háčkem v tomto případě však bude cena. Pokud vás napadá, že 1TB by byl ideální upgrade, pamatujte, že nejspíš bude stát zhruba jako celý nový počítač – okolo 800 dolarů, tedy blízko je 20 tisícům korun.

 Fixstar neoznámil, kolik si bude účtovat za 3TB a větší disky, ale s nejvyšší pravděpodobností nejméně dvojnásobek ceny 1TB modelu.

Dobrá zpráva je, že pokud se podařilo vměstnat do 2,5“ diskového šasi šest terbajtů společnosti Fixstar, dříve či později se to podaří i dalším výrobcům. Konkurenční boj potom srazí ceny a časem se trh ustálí na určité „přiměřené“ kapacitě, což sníží ceny ještě více.

Potřeba špičkových (a velmi drahých) 1TB SSD disků – natož ještě větších a dražších – vypadá jako okrajová záležitost, protože fotografie a videa je možné zálohovat do cloudu nebo na levnější externí média jako DVD, zapisovatelné Blu-ray disky nebo rotační pevné disky. V tuto chvíli existuje nejspíš jediný důvod pro rychlé místní disky s obří kapacitou: počítačové hry.