Hlavní navigace

Experimentální vysokorychlostní síťová technologie přenáší data vzduchem pomocí světelného paprsku

21. 2. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © Nmedia - Fotolia.com
Přenosů objektů na dálku pomocí parsku jako v kultovním sci-fi seriálu Star Trek se nejspíš brzy nedočkáme, ale přenosy dat světelným paprskem po obývacím pokoji nemusí být hudbou příliš vzdálené budoucnosti. Vědcům na oxfordské univerzitě se totiž podařilo světelným paprskem přenést data vzduchem napříč místností rychlostí 100 gigabitů za sekundu.
Nick Mediati 21. 2. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Vědci z oxfordské univerzity vyvinuli technologii, která zjednodušeně řečeno přijímá světlo z optického datového kabelu, zesílí jej a vyzáří dále vzduchem. Systém dokáže přenášet data rychlostí až 100 gigabitů za sekundu, tedy mnohonásobně rychleji než v současné době běžně komerčně dostupné technologie bezdrátových sítí Wi-Fi.

Pro srovnání, nejnovější dnešní standard Wi-Fi 802.11ac podporuje přenosy maximálně rychlostí 7 až 10 Gbit/s. Podle vědců z Oxfordu se jedná o pouhý začátek – výzkumný tým věří, že dokáže dosáhnout přenosové rychlosti přes 3 terabity za sekundu, což je neuvěřitelné množství dat.

Nová technologie má ze své podstaty samozřejmě jistá omezení daná fyzikálními zákony. Vzhledem k tomu, že přenáší data pomocí světelného paprsku, je nutná přímá linie viditelnosti mezi vysílačem a přijímačem, takže přenos skrze zdi či jiné překážky nepřichází v úvahu. Vědci nyní údajně pracují na vývoji sledovacího a lokalizačního systému, který by dokázal zařízení umístěné libovolně v prostoru (například notebook položený kamkoli na stůl) automaticky zaměřit a navázat s ním spojení.

Domácí sítě s přenosy o rychlosti 100 Gbit/s se v dohledné době nedočkáme. Žádné připojení k internetu dnes navíc nepřesahuje 150 megabitů. S postupným propojováním všemožných zařízení a stoupajících nárocích na datové přenosy však není přehnané předpokládat, že se oxfordská nebo jiná technologie vysokorychlostní datové komunikace jednou u nás doma objeví.