Hlavní navigace

Evidovaná kyberkriminalita loni vzrostla o čtvrtinu

4. 3. 2020
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © lolloj - Fotolia.com
Skutečný objem podvodů je ale mnohonásobně vyšší. S dalším výrazným nárůstem je nutné počítat i v příštích letech, protože na internet se přesouvá stále více on-line obchodování a služeb. To představuje ohromný potenciál pro aktivity kyberzločinců.
ali 4. 3. 2020
Doba čtení: 3 minuty

Ještě v roce 2011 evidovala Policie ČR pouze 1502 případů počítačové kriminality. V roce 2019 už jich kriminalisté registrovali 8417, což bylo meziroční zvýšení o téměř 25 procent. Ovšem celkový počet nehlášených podvodů a pokusů o ně dosahuje řádu stovek tisíc.

Podle Marka Žáčka, Senior Fraud Analytika ze společnosti Analytics Data Factory, neplatí, že se počet nahlášených trestných činů rovná skutečnému počtu podvodů. „Jenom počty phishingových útoků, kdy se podvodníci snaží e-mailem vylákat přístup k bankovním účtům, jdou u nás do desítek tisíc případů. A Google jich globálně zablokuje přes 100 milionů denně. Podobné to je s ostatními technikami podvodů, které poškození policii často neoznámí, protože je ani nezaregistrovali,“ popsal Marek Žáček případy, kdy nic netušící uživatelé propůjčují výpočetní výkon svých napadených počítačů k dalším hackerským útokům.

Počet útoků nadále poroste, protože přes internet proudí stále více zboží a služeb, a téměř vše se platí bezhotovostně. Za první tři kvartály roku 2019 bylo realizováno 346,2 milionu transakcí s celkovým objemem 219,4 miliardy korun. Před deseti lety to za celý rok bylo pouhých 1,9 milionu platebních transakcí v hodnotě 3,048 miliardy korun. „Pro počítačové zločince to představuje ohromné lákadlo a oni budou hledat nové možnosti, jak prolomit ochranu nakupujících i poskytovatelů zboží a služeb na internetu. Ti všichni se budou muset stále lépe bránit,“ nastínil Marek Žáček budoucí vývoj kyberkriminality, která podle zprávy Cybersecurity Ventures bude do roku 2021 celosvětově generovat obrat 6 bilionů dolarů ročně, což je víc, než kolik se točí v obchodu s drogami.

Kybernetická kriminalita v ČR 2011-2019
Kybernetická kriminalita v České republice v letech 2011 až 2019
zdroj: Policie ČR, 2/2020

 Kyberzločin se rychle vyvíjí a zdokonaluje. Útočníci používají vyspělý software s prvky umělé inteligence. Phishingové podvody jsou sofistikovanější a bývají postaveny podle profilu obětí útoků, takže působí velice důvěryhodně. Nainstalované škodlivé programy (malware) pak získávají přístupová hesla k bankovním účtům, kopírují nebo mění obsah uložených dat či sledují komunikaci. Šíří se stále účinnější kryptoviry označované jako ransomware, které napadají i dobře zabezpečené interní sítě a cloudové služby. Útočníci s jejich pomocí zablokují počítačový systém nebo v něm zašifrují data a pak požadují od oběti výkupné za obnovení přístupu. Poslední známé případy úspěšného útoku v Česku proběhly v benešovské nemocnici nebo v OKD. Podle analýzy Cybersecurity Ventures došlo celosvětově v 2019 k útoku ransomware každých 14 sekund a částka výkupného dosáhla 1 miliardy dolarů.