Hlavní navigace

ERP v globalizovaném světě funguje špatně...

2. 2. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: archiv redakce
...a EU z tohoto pohledu úplně selhává, říká Tomáš Ježek, jednatel ve společnosti Ježek software.

CIO Business World: Rok 2015 byl ve znamení hospodářského oživení, a to nejen v oblasti IT. Projevilo se to i v reálných poptávkách po ERP systémech?

Tomáš Ježek: Ano, zaznamenali jsme výrazně zvýšený počet zájemců o naše řešení.

Cítíte, zda je v nějakém segmentu tuzemské ekonomiky relativně vyšší zájem o nová nebo inovovaná ERP řešení?

V souvislosti s chystanou Elektronickou evidencí tržeb se zvýšil počet zájemců především z řad stravovacích a ubytovacích služeb.

Zaznamenali jste v poslední době nějaké nové, nebo neobvyklé požadavky na funkcionalitu ERP? Jakým způsobem jste je řešili?

Roste zájem o kompletní řešení maloobchodního prodeje, kterému jsme vyšli vstříc modernizovaným modulem „Kasa“ v systému DUEL.

Jak se v praxi řeší otázka návratnosti investic v případě zavedení nebo inovace ERP systému? 

Vzhledem k přijatelné ceně našich systémů se s tímto požadavkem u našich zákazníků prakticky nesetkáváme. Doba návratnosti se u nás počítá v řádu měsíců.

Požadují zákazníci systémy ERP s podporou mobility? Vyžadují specializované aplikace, nebo vystačí s webovým přístupem?

Našim uživatelům většinou stačí vzdálený přístup, případně autonomní inteligentní terminály a čtečky čárových kódů s dávkovým zpracováním.

Mění se podle vás poměr klasických "on-premise" ERP systémů a informačních systémů poskytovaných přes cloud? Jakým tempem?

Nezaznamenali jsme u našich produktů výraznou změnu, uživatelé jsou spíše „konzervativní“.

Jak funguje ERP v dnešním globalizovaném světě? Umíte vyhovět podmínkám účetních standardů a legislativy v jiných zemích? Máte svůj vlastní ERP produkt, který prodáváte i na zahraničních trzích a na kterých?

ERP v globalizovaném světě funguje špatně. Každý stát má svá vlastní specifika a to zvláště v oblasti mezd a lidských zdrojů. Z tohoto pohledu kupříkladu EU úplně selhává.

Jak se vaši zákazníci zajímají o bezpečnostní rizika (především ztráty nebo úniku dat)?

Okrajově. Námi zvolené řešení na bázi Microsoft SQL Serveru je pro ně dostatečnou zárukou stability a bezpečnosti.

Máte zkušenosti (pozitivní nebo negativní) s open-source ERP systémy?

Naše zkušenosti s open-source řešeními, včetně webových služeb například na vystavování faktur, jsou veskrze negativní. Doklady, vystavené jejich prostřednictvím, v naprosté většině nevyhovují ani základním požadavkům legislativy.