Hlavní navigace

ERP pro startupy? Prostor pro SaaS

9. 8. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © AA+W - Fotolia.com
Startup je nové „buzzword“ – pojem, který zahrnuje firmy, jež se snaží o inovativní podnikání.
Jaroslav Zapletal 9. 8. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Definice startupu
„Společnost hledající opakovatelný a škálovatelný obchodní model. Termín se stal populárním během internetové bubliny v devadesátých letech. V poslední době se jeho význam posunul a je spojován s technologickými firmami, jejichž projekt předpokládá velmi rychlý růst.“

V řadě evropských velkoměst jsou budovány inkubátory mající různou podobu, které občas připomínají spíše zábavný park pro studenty, jindy firemní hotel s dokonalou infrastrukturou a technologickou podporou. V dalších případech jde spíše o organizované přehlídky studentských nápadů a webovských stránek postavených na jednom vizuálním nápadu. Startupy ale v té pravé „americké podobě“ zajímavé nepochybně jsou a hlavně jsou charakteristické pro současný svět. Ten se natolik globalizoval, že jakékoli trendy si rychle hledají cestu do všech vyspělých zemí, a díky sociálním médiím potenciální cílová skupina reaguje vždy velmi rychle až skokově. Vynutilo si to maximální zkrácení doby mezi myšlenkou a jeho realizací.

Pokud nápad nezrealizujete vy, bude to někdo jiný. Navíc často platí, že projekt může být efektivní až od určité kritické masy uživatelů a snahou hybatelů startupu je nenabalovat válením sněhové koule po rovině, ale spíše vyvolat lavinu jejím spuštěním z prudkého svahu. To samozřejmě vyžaduje naprosto odlišnou výstavbu podpůrné infrastruktury – což je často důvod nezbytnosti enormních investic hned v prvních letech nebo dokonce jen roku existence startupu.

Na druhé straně startup v dnešním chápání reprezentuje původní „americký sen“, kdy během krátké doby na základě nějakého originálního či jen dobrého nápadu a nezměrného úsilí zmnohonásobíte vložené investice, případně se odsoudíte k trpění nezměrným bohatstvím až do konce života.

Pokud se podíváme na startupy s dostatečným odstupem, mohou mít velmi dobrou vypovídací hodnotu o neuspokojené poptávce po jistých typech služeb, o nastupujících či vytvářených trendech.

V neposlední řadě jsou startupy především velmi poutavým představením. Dramata se rozehrávají a uzavírají před vašima očima, některé nápady zmizí, jiné se během několika let změní v mnohamiliardovou obří korporaci.

Podnikové systémy a startupy

Téma podnikových systémů je pro startup zrovna jedním z méně typických. ERP je skutečně komplexní aplikace, která zachycuje prakticky všechny procesy podniku. Typické osazenstvo startupu – už jen díky potřebné energii – je mladší, nemá tedy rozsáhlejší zkušenosti s problematikou velkých společností. Pravděpodobně budou mít potíže sehnat vývojáře se zkušenostmi z vývoje ERP, protože již mají stálé zaměstnání a klienty. Vývoj ERP také typicky trvá déle, než je tomu u běžných mobilních či jiných aplikací. Tím spíše je ale zde obrovský prostor pro snadno implementovatelné, levné ERP, nabízené nejspíše formou SaaS (Software as a Service). Přesto se najde několik zajímavých příkladů, z nichž vám některé představíme.

ERP pro startupy? Dostupná řešení na trhu