Hlavní navigace

ERP: Klíč k úspěchu

27. 10. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © N-Media-Images - Fotolia.com
Tématu podnikových informačních systémů se věnujeme pravidelně. Možná se vám zdá, že „erpařům“ zbytečně nadržujeme, ale není tomu tak. Podnikové informační systémy patří mezi klíčové aplikace firmy a často rozhodují i o její konkurenceschopnosti.

Důležitost ERP systémů zdůrazňuje i analytická společnost Gartner, jejíž konzultanti tuto oblast mapují snad nejdůkladněji. Pro přípravu této přílohy jsme získali od Gartneru řadu zajímavých analýz, statistik a prognóz. S nejzajímavějšími čísly vás seznámíme hned v úvodu.

Oblast dodávek systémů ERP čeká globálně v následujícím období do roku 2018 nepřetržitý růst. Severní Amerika, která je vyspělým trhem, dosáhne maxima meziročního nárůstu v roce 2015, a to s hodnotou 6,17 %; v ostatních letech bude nárůst jen asi dvoutřetinový. V západní Evropě se čeká letos meziroční nárůst o 9,92 %; tato hodnota bude ale výjimečná a bude klesat; v roce 2018 až na hodnotu 4,21 %. Čísla pro Českou republiku jsou ale výrazně optimističtější. Letos analytici Gartneru předpokládají nárůst obratu dodávek ERP systémů 10,78 %. Vzestup obratu bude navíc v následujících letech ještě akcelerovat a v roce 2016 dosáhne maxima s hodnotou 19,97 %. I dva následující roky budou ve znamení konjunktury a meziroční růst bude stále vyšší než 18 období do roku 2018 nepřetržitě%.

ERP je ale také synonymem pro trpělivost. I to dokládají předpovědi analytiků, které říkají, že v roce 2018 bude průměrná doba od zakoupení licence po plnou implementaci deset let! Rovněž přijetí cloudu a konzumace ERP formou SaaS si možná vyžádají více trpělivosti, než se nám zdá z dnešního oživení zájmu. Výrobci podnikových systémů se ale mohou těšit na zákaznickou věrnost – k případné obměně systému ERP se jejich klienti rozhodnou až po 25 letech.

Čeští dodavatelé podnikových systémů mají tedy štěstí a čekají je odbytově úspěšné roky. Ovšem štěstí bude přát jen připraveným. Následující doba ukáže, kdo strávil minulé období hořekováním nad krizí a kdo pilně rozvíjel funkcionalitu svých aplikací.

K tématu ERP jsme tradičně připravili přehled českých dodavatelů ERP doplněný o názory odborníků z praxe, který právě vychází v tištěné verzi našeho časopisu. Bude jistě zajímavé konfrontovat optimistické prognózy Gartneru s reálnými očekáváními konkrétních dodavatelů, jejichž zástupci byli účastni našeho panelu.

Čtěte také:
 Efektivní dodavatel ERP pro výrobní podniky
S výrazem „efektivní“ se každý z nás setkává takřka dennodenně. Stačí si do Googlu zadat toto slovo a vidíme nadpisy efektivní web, efektivní rodičovství, efektivní stát, efektivní porada a mnoho dalších „efektivních“ oblastí našeho života.
→ ERP definitivně přechází do cloudu
Systémy ERP založené na cloudu mohou pomoci středně velkým firmám, ale i těm menším, dosáhnout vyšší efektivity.

IT_PR_2023

Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.

G+

Byl pro vás článek přínosný?