Hlavní navigace

E-commerce: roste význam podpory mobilních technologií

15. 7. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: © goodluz - Fotolia.com
Objednávky na českých e-schopech z mobilů na poprvé překonaly ty z tabletů. To potvrzuje rostoucí význam mobilních zařízení, a to především smartphonů.

Podle statistik Acomware se tržby českých e-shopů se 2. čtvrtletí letošního roku meziročně zvýšily o 20 %. Zatímco v 1. čtvrtletí letošního roku zaznamenala společnost Acomware meziroční růst tržeb tuzemských internetových obchodů o zhruba 23 %, ve druhém čtvrtletí šlo o 20 %. „Trh zatím roste rychleji než v loňském roce,“ potvrzuje Jan Penkala, CEO Acomware. Tahouny e-commerce jsou podle údajů společnosti zejména prodejci elektroniky, zboží pro domácnost a dětského zboží, u kterých byl zjištěn meziroční nárůst o 30 % a více.

Data za 2. čtvrtletí též potvrdila větší využití mobilních zařízení při nakupování na internetu. Zvýšil se podíl mobilů na návštěvnosti e-shopů na více než 13 % a poprvé byly příjmy z objednávek z mobilů vyšší než ty z tabletů. Konkrétně tablety se na celkovém obratu sledovaných e-shopů podílely ze zhruba 5 %, u mobilů šlo již o téměř 6 %. U mobilních zařízení byl také zaznamenán nejvyšší meziroční růst příjmů, a to o 44 %.

Cloud23

Data pouzakzují i na závěr, že rovozovatelé e-shopů by měli zkontrolovat své stránky, zda jsou skutečně použitelné na mobilních zařízeních, a to zejména na těch z malým displejem.

Metodika: V rámci analýzy byla zkoumána data více než 70 českých e-shopů se souhrnným ročním obratem přibližně 2,7 miliardy Kč. Využito bylo dat z Google Analytics.