Hlavní navigace

Techniky ochrany online soukromí: zabezpečte linku

14. 10. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © alphaspirit - Fotolia.com
Web je nebezpečná oblast, kde vás může potenciálně dostat nejen NSA, ale třeba i škodící hackeři, kteří by rádi získali hesla k vašemu e-mailu, Facebooku, Twitteru... a nejlépe ještě bankovnímu účtu.

Ani regiment bezpečnostních pracovníků vás nemůže ochránit úplně na sto procent. Můžete ovšem podniknout pár preventivních kroků, abyste své online soukromí zachovali a odradili od svých dat všechny zlé hochy – mimo těch nejodhodlanějších.

Zabezpečte linku

Jednou z největších chyb, kterých se můžete dopustit, je připojování k e-mailu, bankovnímu účtu či jiné neméně citlivé záležitosti přes veřejnou Wi-Fi. Pokud opravdu musíte – například jestliže trávíte neúměrně mnoho času v kavárnách, hotelech či na letištích – pak je řešením pro výrazné zvýšení úrovně vašeho soukromí placený přístup k virtuální privátní síti (VPN).

VPN slouží jako šifrovaný tunel, který znemožňuje hackerům dostat se mezi vás a internet, aby vám mohli krást přihlašovací údaje a další citlivé informace.

To je dobrý důvod, proč VPN používat, ale není jediný. Možná nechcete, aby váš poskytovatel internetového připojení monitoroval vaši domácí online aktivitu. Za normálních okolností, pokud se připojujete online, může váš poskytovatel potenciálně sledovat všechno, co na internetu děláte. Jestliže jste ale připojeni přes VPN, vidí váš poskytovatel jen vaše připojení k VPN a nic jiného. Bonus je v tom, že díky VPN budete moci obejít regionální blokování webů, jako je Amazon, Hulu, Netflix či iPlayer od BBC.

Nicméně ne všichni poskytovatelé služeb jsou si rovni. Některé VPN služby zaznamenávají všechnu vaši aktivitu při surfování, čímž negují důvod používání VPN z důvodu soukromí.

Jednou z voleb, u nichž rozhodně chybu neuděláte, je švédský IPredator, služba za 8 amerických dolarů (asi 150,- Kč) měsíčně s vazbami na nechvalně známou „pirátskou zátoku“ (The Pirate Bay). Toto spojení vás možná odradí, ale vězte, že pro tuto službu je opravdu nejvyšší hodnotou anonymita uživatele. IPredator uvádí, že přenášená data uživatelů nikdy nezaznamenává, a při e-mailování na adresu jeho uživatelské podpory lze navíc využít PGP šifrování.

Další populární volbou pro lidi, které zajímá jejich soukromí, je Private Internet Access, která opět uvádí nezaznamenávání přenosu. PIA stojí o dolar méně než IPredator, případně si můžete koupit celoroční předplatné za 40 dolarů. PIA vám může pomoci překonat regionální blokování ve Spojených státech, Kanadě, Velké Británii a několika zemích kontinentální Evropy.

Cloud22

Přestože jsou VPN skvělou volbou pro zachování soukromí, nejsou ty, které zde doporučujeme, prevencí proti zaznamenávání vaší online aktivity ze strany webů typu Facebook nebo Google. Kompletní anonymitu vám nezajistí ani anonymní režim v prohlížeči, tento šak zablokuje schopnost webových stránek číst cookies a historii ve vašem prohlížeči, aby o vás zjistily více.

Pokračování: →Soukromá data do cloudu nepatří