Hlavní navigace

Naše soukromí není ztracené, jen se o něj špatně staráme!

11. 2. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Sophos
Bezpečnost a ochrana osobních údajů – dva rozdílné pojmy, které se v mnoha ohledech překrývají, ale také se zásadním způsobem liší. Bezpečnost je o tom, být mimo nebezpečí a veškeré hrozby. Ochrana osobních údajů je oproti tomu o kontrole toho, jaké informace jsou o vás známy a kdo je chce znát.
Chester Wisniewski 11. 2. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Den bezpečnějšího internetu každoročně připadá na 11. února a jeho cílem je připomínat internetovým uživatelům, aby odpovědněji užívali své online i mobilní technologie.

Pokud jde o soukromí, tak bezpečnější internet je ve vašich rukou

Přemýšlejte o možnostech ochrany svých osobních údajů na internetu, až si budete příště vytvářet nový online profil, stahovat aplikace do telefonu nebo se online registrovat v internetovém obchodě. Registrací a vytvořením online profilu se většinou snažíte spojit s podobně smýšlejícími lidmi na zájmovém fóru nebo najít přátele a rodinu na sociálních sítích. Tyto stránky po vás obvykle vyžadují množství osobních údajů, které vám pak hledání “usnadňují”. Zadáváte zde ale veřejně velmi citlivé údaje, jako jsou jméno, země a místo, kde právě pobýváte, údaje o škole, kterou jste navštěvovali, pohlaví, datum narození a někdy dokonce i to, jestli jste zadaní.

Také si myslíte, že čím více informací na internetu poskytnete, tím kvalitnější služby vám budou nabídnuty? Každý z nás je ochoten uvést o sobě jiný typ informací. Nemusíme poskytovat všechny údaje, některé jsou nepovinné a my bychom měli pečlivě zvážit výhody a nevýhody jejich sdílení. Měli bychom si také uvědomit, že hesla měnit můžeme, naše osobní údaje (datum narození, identifikační čísla) nikoliv. V současné době je možné přesouvat velké objemy dat, proto i na první pohled neškodné či nedůležité detaily mohou být až překvapivě snadno poskládány do jednolité mozaiky o naší osobě.

Další kapitolou jsou mobilní aplikace. Každá společnost, která má trochu peněz, si může vytvořit své mobilní aplikace a obchodovat s nimi. Je to ale bezpečné? Průzkum ukazuje, že to, co se děje pod kapotou, bývá mnohdy nebezpečnější, než si vůbec dokážeme představit. Aplikace se často před instalací ptají na povolení, ale nikde už není psáno, že tato povolení nemohou být zneužita. Pokuste se překonat svou závislost na aplikacích a kdykoli je to možné, raději použijte svůj mobilní prohlížeč.

A na závěr bychom měli přehodnotit i naše vztahy s maloobchody. Skutečně potřebují ve vaší oblíbené kavárně znát datum vašeho narození, když se chcete stát členem jejich klubu? Stojí vám za to, aby v supermarketu, kde chcete získat slevové body navíc, znali vaše příjmy, adresu, oblíbenou značku cereálií a poštovní směrovací číslo? Stačí si položit jednoduchou otázku, zda je poskytování osobních údajů nutné, nebo žádoucí. Potřebujete mé telefonní číslo, nebo ho prostě jen chcete mít? Mohu si u vás koupit zboží i bez toho, abych vám prozradil své poštovní směrovací číslo? Jak tyto informace ochráníte, když vám je poskytnu? Je vůbec legální, abyste se mě na takové informace ptali? Poslední otázka je ta vůbec nejdůležitější.

Každý právní systém má jiné zákony na ochranu soukromí. Ty vysvětlují, jaké údaje jsou skutečně potřeba ke sbírání informací o společnosti a které informace je naopak zakázáno po lidech žádat. Pokud si nejste jisti, naučte se znát svá práva. Přečtěte si zákony své země a nemusíte se pak bát odmítnout své osobní údaje poskytnout. Nejde jen o to, že zpomalíme rozklad našeho soukromí, své ztracené soukromí tak můžeme i znovu vystavět. Pokud cítíte, že je vaše soukromí ohroženo, braňte ho. Někteří lidé se z nás snaží dostat každý detail o našem soukromí, přitom právě naše soukromí je to, co nás definuje. Nenechte se zastrašit. Ptejte se a získávejte informace. Vaše soukromí je ohroženo tehdy, když se o něj přestanete starat.

Svoboda není zadarmo, musíme se o ni zasloužit!

Autor pracuje jako Senior Security Advisor ve společnosti Sophos

Čtěte také:
→ Osobní údaje: komodita s cenou zlata
Víte, které úřady a společnosti mají přístup k vašim osobním datům? Možná byste byli překvapeni. Dobrou zprávou je poměrně silná působnost zákona o ochraně osobních údajů, nad jehož dodržováním bdí nezávislý kontrolní úřad.
→ Žebříček ohrožení spamem vede USA
Společnost Sophos sestavila žebříček Dirty Dozen, který mapuje objem spamu v jednotlivých zemích za poslední čtvtletí.