Hlavní navigace

Dejte si pozor, koho necháte opravit displej svého telefonu

24. 8. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Techspot.com
Náhradní displeje se škodlivým hardwarem totiž mohou být využity k napadení vašeho smartphonu. Připadá vám to přitažené za vlasy? Čtěte dál.
Shawn Knight 24. 8. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Rozbitý smartphone je poměrně běžná záležitost. Někdy se prostě zadaří, zařízení vypadne z kapsy, ze stolu nebo ze špatného uchycení v držáku v autě, a nehoda je na světě. Nejčastěji takové pády odnese displej, který si většina z nás samozřejmě chce co nejdříve nechat opravit.

Jenže vědci z izraelské univerzity Ben-Gurion v Negevu tvrdí, že byste si měli dvakrát rozmyslet, komu dáte svůj telefon opravit. Kyberzločinci totiž do nového displeje mohou skrytě nainstalovat hardware, který dokáže logovat klávesové vstupy a vzorce, instalovat škodlivé aplikace či dokonce pořizovat fotografie a posílat je útočníkovi e-mailem.

A co je ještě horší, takový škodlivý malware vyjde na necelých 10 dolarů, což jsou nějaké dvě stovky. Většina servisních techniků jeho přítomnost v displeji navíc nerozpozná. Jak poznamenává portál Ars Technica, pro zjištění existence takového hardwaru by telefon musel prohlédnout nějaký hardwarový specialista, který by zařízení rozebral a podíval se, zda displej nevykazuje známky nějakých úprav.

Badatelé svá zjištění publikovali ve studii vydané při příležitosti nedávné akce Usenix Workshop on Offensive Technologies 2017. V té píšou, že útoky škodlivými periferiemi jsou uskutečnitelné, škálovatelné a neviditelné pro většinu detekčních technik. Aby svá tvrzení potvrdili, provedli útoky na zařízení Nexus 6P a LG G Pad 7.0, osazená právě takovým napadeným displejem.

Pro opravy displejů tedy doporučujeme používat originální příslušenství, což by mělo jako prevence takových útoků stačit. Pokud svůj smartphone dáváte do neoriginálního servisu, je vhodné si originální displej sehnat raději dopředu z ověřeného zdroje. Případně si od servisu zajistit doklad o původu nainstalovaného displeje.

Zdroj: Techspot.com