Hlavní navigace

Co se to děje s aktualizacemi Windows? (3)

19. 10. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © Kirill Kedrinski - Fotolia.com
V poslední době bylo velice složité aktualizovat systém Windows, aniž by na vás nevyskočila nějaká závažná chyba. Co se to děje, do háje?

Předchozí díl

Ukázalo se – mějte se mnou trpělivost, protože tohle bude komplikované – že jsem nenainstaloval kritický (ale nesouvisející s bezpečností) tzv. security stack update (SSU) KB3177467, který Microsoft vydal v říjnu 2016. Pokud k tomu nemám žádný konkrétní důvod, pak všechny kritické opravy Windows neinstaluji. To mě naučí. Ukázalo se, že patch pro Windows 7 Service Pack 1 (SP1) nebyl označený jako bezpečnostní (či související se zabezpečením), ačkoliv byl.

Nebyl jsem jediný, koho zasáhl tenhle problém. Zasaženy byly i podniky. Zaměstnanec Microsoftu John Wilcox řekl, že „mnoho organizací tenhle update přehlédlo a nainstalovalo si jen výchozí měsíční bezpečnostní opravy namísto plného servicing stack updatu.“

Wilcox, který zvolil odlišný přístup než jeho firma s komplikacemi okolo Windows 10, také vysvětlil, jak tenhle problém přehlédl Microsoft. „Naše měsíční záplaty testujeme na plně zalepených, aktuálních systémech, což je důvod, proč jsme tenhle problém při našem testování přehlédli mi i naši preview partneři.“ Tuhle upřímnost oceňuji.

Tenhle kiks by se do budoucna neměl opakovat. No, minimálně ne přímo tímhle způsobem. Zaprvé, Microsoft zářijový update vydává znovu a označuje ho jako bezpečnostní, tak aby případným zbývajícím zákazníkům odblokoval instalaci srpnové a pozdější měsíční pouze bezpečnostní aktualizace.

Zadruhé, Microsoft aktualizuje všechny poznámky k vydání (release notes), tak abyste si nainstalovali nejnovější SSU pro svou platformu ještě před instalací poslední kumulativní aktualizace. Však čtete poznámky k vydání, ne? Nezávisle na tom, který operační systém či program používáte, vám čtení poznámek k vydání ušetří spoustu komplikací.

A zatřetí, pokud poznámky nečtete, budou všechny budoucí nové SSU označeny jako „bezpečnostní,“ nejen jako „kritické.“ Takto si stále můžete instalovat pouze bezpečnostní aktualizace a zároveň znovu nebýt „načapáni.“

Stojí za zmínku, že i dnes upřednostňuji Windows 7 před Windows 10 a považuji za více než trochu ironické, že problém s Windows 7 má lepší řešení než dosud nevyřešená epizoda s Windows 10. Což vede k otázce směrem k Microsoftu: Jste si jistí, že chcete sedmičky odstřelit? Jen se ptám…

Zdroj: Computerworld.com