Hlavní navigace

Co je součástí nejnovější aktualizace Firefoxu? (2)

18. 2. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Mozilla.org
Mozilla vydala Firefox 73, menší upgrade svého prohlížeče, k jehož výraznějším funkcím patří nové výchozí nastavení pro přibližování/oddalování stránek.

Předchozí díl

Zoom-zoom

Rychlejší tempo vydávání Firefoxu si však vybírá svou daň, spočívající ve faktu, že každý jednotlivý upgrade přinesee méně nových funkcí,méně zlepšení a zdokonalení. Důkazem je právě Firefox 73, u kterého Mozilla zvládla zdůraznit pouhé dvě změny, kterých si všimne i běžný koncový uživatel.

Tou první je změna výchozího nastavení přiblížení/oddálení (zoomu) stránky. Už si tak nemusíte hrát se zoomem u každé stránky zvlášť – například přibližovat ji a přizpůsobit tak velikost textu očím starších uživatelů – ale namísto toho lze nastavit nový standard vyšší nebo nižší než 100 procent pro všechny v budoucnu otevírané stránky.

Pro změnu výchozího zoomu (který při ignorování této funkce zůstává na 100 procentech) musíte otevřít menu Možnosti a zde pod panelem „Obecné“ zvolte „Jazyk a vzhled“. Dále zvolte kýžený výchozí zoom z políčka pod možností „Zoom“.

Toto číslo – například 110 % – se pak stane novým výchozím základem pro všechny stránky. Uživatelé stále mohou manuálně snižovat nebo zvyšovat přiblížení klávesovými zkratkami nebo přímo z nabídky.

Další novinkou propagovanou Mozillou je funkce označená „readability backplate“ (čili jakési pozadí pro snadnější čitelnost), která je navržená tak, aby spolupracovala s vysokým kontrastním režimem Windows. Tento režim je nastavení, které nahrazuje původní barvy (řekněme) textu a pozadí webové stránky kombinacemi ve vysokém kontrastu, aby je mohli snadněji číst lidé se zrakovými problémy.

Dříve Firefox pro tyto účely prostě deaktivoval obrázky na pozadí ve chvíli, kdy uživatel povolil režim s vysokým kontrastem. Ve Firefoxu 73 funkce readability backplate „vloží blok barvy pozadí mezi text a obrázek na pozadí,“ píše Mozilla. „Webové stránky ve vysokém kontrastním režimu jsou tak nyní čitelnější bez rušivých obrázků na pozadí.“

Pokračování