Hlavní navigace

Co je součástí nejnovější aktualizace Chromu? Panely uspořádané do skupin (3)

29. 4. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: CIO.com
Google v uplynulém týdnu vydal otři týdny zpožděnou verzi svého prohlížeče Chrome 81, ve které lepí 32 zranitelností (plus navíc ještě jednu 15. dubna). A nyní uživatelům slibuje, že než v polovině května dorazí příští upgrade, uvolní společně s ním listy (či chcete-li panely) uspořádané do skupin.

Předchozí díl

Funkcionalita bude nejužitečnější pro ty, kteří při každém sezení pravidelně otevírají i desítky různých panelů. Což bude i nadále zátěž na paměť počítače, nicméně rozčlenění panelů do jednotlivých sbírek přináší jistou úroveň organizace tam, kde doposud vládl chaos. Nejlepší vlastností funkce Tab Groups je její jednoduchost, která znamená vyšší pravděpodobnost integrace do workflow uživatelů.

Jenže někteří argumentují tím, že této podobě je sdružování panelů do skupin sotva pádným důvodem, proč by měl někdo zůstat u Chromu nebo za něj vyměnit svůj dosavadní prohlížeč. Chybí mu totiž jeden důležitý nástroj – nějaký způsob ukládání skupin, ať už jednotlivě nebo „kolektivně“, a jejich následné vyvolání – a navíc je možné ho nahradit či dokonce překonat doplňky prohlížečů, jako je Simple Tab Groups pro Mozillu Firefox. (Právě Firefox už jednou funkci sdružování panelů do skupin měl. Bylo to v roce 2016 a Mozilla ji z prohlížeče nakonec odstranila, protože ji používalo velmi málo lidí.)

Další prvky Chromu 81 stojí za zmínku ne proto, že tam jsou, ale právě proto, že tam nejsou. Pokud vám to připadá zmatené, čtěte dál.

Google pro Chrome 81 plánoval několik věcí, například odstranění starších protokolů nebo vzdaní se určitých dovedností nebo kroky v oblasti bezpečnosti. Spousta z nich však byla zrušena, minimálně pro tuto verzi, a nejspíše se objeví v některém z následujících upgradů.

FTP je zpět! Ačkoliv Google už před několika měsíci oznámil, že zruší podporu pro FTP (File Transfer Protocol) – což je systém z dob raného internetu pro přenos souborů – zjevně tak v rámci Chrome 81 neučinil. Respektive učinil, ale podporu FTP brzy obnovil. V jednom z příspěvků na fóru týkajícím se hledání chyb v Chromiu z 9. dubna jistý inženýr Googlu napsal: „Ve světle současné krize odvoláváme svoje odmítnutí FTP ve stabilním kanálu Chromu, což znamená, že FTP začne znovu fungovat.“ FTP bude k zániku odsouzen znovu, „jakmile budou lidé v lepší pozici, aby mohli řešit potenciální výpadky a migrace.“

Pokračování