Hlavní navigace

Co je Microsoft Intune a jak dobře toto UEM řešení funguje (3)

29. 11. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © violetkaipa - Fotolia.com
Řešení Microsoftu pro sjednocenou správu koncových bodů (UEM), Intune, má potenciál zredukovat čas a úsilí nutné pro správu desktopových a mobilních pracovních prostředí. Podle uživatelů se mu však nevyhýbají jeho vlastní problémy.

Předchozí díl

Migrace tradiční správy PC na EMM/UEM nástroje je pro společnosti podle Gartneru „klíčovým strategickým imperativem,“ ale délka implementace do značné míry závisí na rychlosti, s jakou se společnosti chtějí pohnout tímto směrem a kolik peněz jsou ochotny investovat.

Organizace „typu A“ (10 % nejagresivnějších ve smyslu přijetí nových technologií) by měly být k přesunu na UEM připraveny ještě letos. Organizace „typu C“ by pak měly nasazení UEM zvážit do roku 2022. Velká většina podniků („typ B“ čili 70 procent organizací) spadá někde doprostřed.

Intune je široce dostupný, ale výjimečně využívaný

Více než 50 procent velkých podniků už UEM nástroje má, hlavně díky komplexním licenčním smlouvám, ale pouze okolo 5 procent je ve skutečnosti používá.

Míra přijetí Intune je však podle analytiků bezkonkurenční, a to hlavně proto, že je tento nástroj součástí tzv. Enterprise Agreement (EA) Microsoftu – což je balíček hromadných licencí pro organizace s 500 či více uživateli. Intune je v rámci EA „přibalen“ k Azure Active Directory (AD).

Analytici tvrdí, že AD potřebujete k fungování prakticky každého produktu Microsoftu nejnovější generace, takže pro organizace není otázkou zda, ale kdy.

Míru přijetí navyšuje také rostoucí popularita předplaceného kancelářského balíku Office 365, který ke svému fungování taktéž vyžaduje Azure AD.

Intune těží z toho, že jej Microsoft vyžaduje k nastavení pravidel ochrany dat pro mobilní aplikace Office 365, konkrétně u dobře známého příkazu „uložit jako“ pro jakýkoliv dokument. iOS ani Android totiž nevědí, co si s příkazem „uložit jako“ v Microsoft Office počít.

Není žádným překvapením, že se Intune v průběhu uplynulého roku rychle vyvinul, neboť Microsoft v té době začal řešit mnoho jeho nedostatků; vypadá to, že tým Microsoftu si uvědomil rychlost mobility a začal dohánět pokroky dalších lídrů na poli UEM, jako jsou UEM a MobileIron.

Co Intune zvládne

Skrze konzoli řešení Intune mohou IT administrátoři realizovat UEM strategii, kde mohou být koncoví uživatelé připojeni z jakékoliv hardwarové platformy, a mohou být zaváděna pravidla určující, ke kterým aplikacím a datům mohou mít (tito uživatelé) přístup. UEM na mobilních platformách využívá MDM API pro umožnění správy identity, bezdrátové LAN správy, provozní analýzy a správy aktiv.

Pokračování