Hlavní navigace

Co byste měli vědět o standardu USB 3.1 a proč má nový MacBook pouze jeden port

31. 3. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © Andrea Danti - Fotolia.com
Apple opět nutí své uživatele zvykat si na menší počet portů ve svých počítačích. Zatímco v roce 2008 měl první MacBook Air pouze jeden port USB 2.0 a jeden port micro-DVI pro připojení monitoru, nedávno představený 12palcový MacBook má pouze jediný port typu USB 3.1 port, který má obstarat vše, od připojení periferních zařízení po napájení. Bez ohledu na to, zda se jedná ze strany Applu o moudré rozhodnutí, jedno je jisté – s univerzálním portem USB 3.1 se budeme setkávat stále častěji v různých typech zařízení.
Agam Shah 31. 3. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Standard USB 3.1 dokáže teoreticky přenášet data mezi počítačem a periferními zařízeními rychlostí až 10 Gbit/s, tedy dvakrát rychleji než dnešní USB 3.0. Jeho nespornou výhodou je symetrický konektor typu C, u kterého uživatel nemusí přemýšlet o orientaci.

Apple se netají tím, že použil jediný port USB 3.1 především kvůli úspoře místa. Zároveň je tento počin značně průkopnický, protože USB 3.1 podporuje protokoly DisplayPort, VGA, HDMI a Ethernet a dokáže příslušné porty a kabely nahradit jediným typem. Jaké jsou výhody a nevýhody takového kroku?

1) USB 3.1 je zpětně kompatibilní se standardy USB 3.0 a USB 2.0, takže všechna zařízení vybavená těmito rozhraními bude možné připojit i k USB 3.1.

2) K dispozici zatím nejsou žádné USB 3.1 periferie. Na vývoji čipových sad pro USB 3.1 se stále pracuje a může trvat ještě řadu měsíců, než se objeví na trhu. V testech navíc zatím nedosahují slibovaných 10 Gbit/s.

3) Bude nutné dokoupit vybavení. Pokud má být port USB 3.1 užíván i k napájení, uživatelé si budou muset pořídit prodlužovací kabely, rozbočovače a adaptéry pro jiná rozhraní. Konkrétně u Applu se tradičně nebude jednat o levnou záležitost  - adaptér z kabelu typu C na běžné USB vyjde na 19 dolarů a prodlužovací kabel na 29 dolarů (v přepočtu asi 470, respektive 750 Kč).

4) USB připojení by mohlo zrychlit. Asociace USB-IF provedla simulace, kde rozhraní USB 3.1 dosáhlo přenosové rychlosti 20 Gbit/s po měděných kabelech, tedy srovnatelné s rozhraním Thunderbolt 2. Zrychlení bude důležité mimo jiné kvůli nástupu videa v rozlišení 4K.

5) Očekává se, se port USB 3.1 začne objevovat v přenosných počítačích, mobilních zařízeních a spotřebičích jako napájecí konektor v průběhu první poloviny tohoto roku.