Hlavní navigace

Čipy Cannonlake od Intelu budou možná až příští rok

5. 4. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: intel.com
Pokud čekáte, že si ještě letos koupíte notebook s procesorem Intel Core příští generace s kódovým označením Cannonlake, nejspíš budete zklamáni.

Existuje totiž určitá – a nezanedbatelná – možnost, že Canonlake, první série čipů od Intelu vyráběná 10nm technologií, bude přesunuta na příští rok. Intel sice už dříve řekl, že Cannonlake bude ještě letos, to je však nyní nejisté.

V současnosti není jednoduché předvídat, zda k dodávkám Cannonlake dojde ještě před Vánocemi nebo až po nich, řekl prezident PC, IoT a čipové divize Intelu Venkata Renduchintala.

První čipy Cannonlake budou cíleny na nízkonapěťové notebooky a zařízení 2 v 1. Výrobci PC zpravidla potřebují čas na to, aby čipy ve svých noteboocích otestovali, takže dostupnost čipů v mainstreamových PC se může posunout do roku 2018.

V první polovině roku 2018 pak také započne masová výroba 10nm čipů. Jenže v menším množství se má začít vyrábět už ve druhé polovině roku letošního.

Neočekávejte tedy, že byste si laptop s Canonlake nadělili ještě letos pod stromeček. Uživatelé si totiž budou moci sehnat pouze PC s procesory Core osmé generace, které jsou vyráběny 14nm procesem. V současné době jsou dostupné počítače na sedmé generaci procesorů Core s kódovým označením Kabyl Lake.

Laptopy s procesory Intel Core osmé generace by však pro zákazníky mohly být atraktivnější. První 10nm čipy Cannonlake totiž budou pomalejší než ony. Intel rychlosti potvrdil na své tiskové konferenci, kde byla k dispozici tabulka, jež zobrazovala, že 10nm čipy doženou v oblasti výkonu ty 14nm do jednoho až dvou let.

10nm čipy by sice teoreticky měly být rychlejší než ty 14nm, ale první nízkonapěťové čipy Cannonlake budou mít méně tranzistorů a nebudou porovnatelné s vyspělými 14nm čipy s více tranzistory.

Očekává se však, že pokud jde o výkon, budou Cannonlake rychlejší alespoň v porovnání se svými nízkonapěťovými předchůdci Kaby Lake.

Zdroj: CIO.com