Hlavní navigace

Číňané znovu zaklekli na kryptoměny (3)

31. 8. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © ulchik74 - Fotolia.com
Čínská vláda zakázala několik online médií poté, co tato zveřejnila informace o kryptoměnách, a regionální vládní úřad zaklekl na všechna místa, kde se konaly související události.

Předchozí díl

Existuje hned několik „dobrých“ důvodů, proč Čína a další země doufají, že se jim do oblasti kryptoměn podaří zavést více regulací. Segment byl totiž doposud „Divokým Západem,“ tvrdí Martha Bennettová, hlavní analytička Forrester Research.

Je zde rostoucí obava z toho, že by kryptoměna mohla být ohrožením současných finančních systémů kvůli bezuzdné spekulaci a nezabezpečenému půjčování ze strany zákazníků, kteří chtějí kupovat virtuální peníze.

Sítě kryptoměn jsou také už delší dobu považovány za kanál pro praní špinavých peněz, a Čína není jedinou zemí, která se o větší regulaci digitální měny snaží.

Zároveň čínské úřady společně s dalšími vládními představiteli hovoří o možnosti tvorby kryptoměny, za kterou by stála vláda.

Digitální měna podporovaná vládou a postavená na blockchainu by přinášela výhody mezinárodní měny využitelné pro vypořádávání globálních závazků. A zároveň by s sebou nesla nižší poplatky, protože by díky využívání inteligentních či automaticky realizovaných kontraktů vyžadovala méně administrativy.

Jao Čchien, šéf výzkumu kryptoměn People’s Bank of China (Čínské lidové banky) v březnu řekl, že by měla existovat jedna digitální měna vydávaná bankou (CBDC) zahrnující „prvky kryptoměny,“ ale podle Holdena od té doby nic konkrétního nevzniklo.

„V současné fázi se CBDC může zaměřovat hlavně na digitalizaci fiat měny,“ řekl Čchien v té době. „Pro CBDC je ale nevyhnutelné, aby do budoucna integrovala více funkcí. Přístup, který jen rigidně kopíruje a digitalizuje fiat měnu může podrýt konkurenceschopnost CBDC v dlouhodobém měřítku.“

ICTZ24

Takové kryptoměny, takzvané „stablecoin,“ jsou přímo navázány na fiat měnu dané země nebo kryté nějakou komoditou, například zlatem.

Zdroj: Computerworld

Byl pro vás článek přínosný?