Hlavní navigace

Čína přitvrzuje cenzuru internetu, požaduje používání skutečných jmen u účtů na sociálních sítích

9. 2. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © kebox - Fotolia.com
Čína podniká kroky, které ve výsledku povedou ke zrušení anonymity v sociálních sítích. Oficiálním důvodem zavedení nových pravidel je zabránit vytváření falešných účtů, které se vydávají za skutečné osoby nebo skupiny a údajně „škodí společnosti“. Toho, kdo nařízení poruší, čeká trestní stíhání.
Michael Kan 9. 2. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Nová nařízení čínské vlády, jejichž cílem má být eliminace falešných účtů na sociálních sítích, jdou mnohem dále než je zákaz vydávat se za veřejné osoby. Staví mimo zákon anonymitu v blozích, na sociálních sítích, diskusních fórech a IM službách a představují tak další z řady kroků k posílení cenzury internetu.

Čínská vláda ospravedlňuje nové zákazy tím, že vznikaly falešné účty vydávající se za skutečné osoby nebo organizace, a to s cílem poškodit čínskou společnost. V některých případech byly údajně založeny účty předstírající, že se jedná o ministerstva a podávající zavádějící informace veřejnosti, nebo falešné mediální společnosti, které vydávaly nepravdivé zprávy.

Podle nových předpisů má každý uživatel povinnost při zakládání účtů na určitých typech stránek poskytnout své pravé jméno. Toto nařízení, které se nevztahuje na e-mailové účty, má údajně zpětnou platnost.

Uživatelé mají stále možnost zvolit si přezdívku, avšak podle nového nařízení nesmí jméno zobrazované ostatním uživatelům ani profilový obrázek obsahovat „nelegální nebo špatné informace“. V opačném případě bude účet zrušen nebo nebude vůbec vytvořen. Za nepřijatelné přezdívky je považováno vše, co vláda označí za škodlivé pro národ, za propagaci rasové nesnášenlivost, šíření nepodložených zvěstí nebo co má spojitost s násilím.

Nová nařízení nejsou podle komentátorů překvapením. Čínská vláda v posledních měsících vytrvale zpřísňuje cenzuru v zemi. Mimo jiné blokuje stále více zahraničních internetových stránek, zakazuje v médií slovní hříčky a usiluje o eliminaci kontroverzních komentářů na internetu.

To vše je oficiálně zdůvodňováno ochranou uživatelů a vytvářením bezpečného a zdravého prostředí. Cenzoři však často blokují přístup k internetových stránkám, které by mohly šířit protivládní obsah – zákaz postihl Google, Twitter, Facebook a dalších sociální média. Místní čínské služby však mohou fungovat „svobodně“, pokud uplatňují autocenzuru a samy odstraňují závadný obsah.