Hlavní navigace

Čína se chystá uvést vlastní operační systém již v říjnu 2014

25. 8. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: china-cos.com
Nový OS má nahradit nejen Windows, ale má také být konkurencí pro systémy Applu a Googlu.
Alexander Lichý 25. 8. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Podle aktuálních zpráv čínské agentury Xinhua má být nový vlastní čínký operační systém k dispozici již říjnu tohoto roku. Agentura zatím neoznámila ochodní označení nového systému, ale podle jejího prohlášení by měl být schopen nahradit dosud majoritní Windows. Zpočátku bude nový systém k dispozici pro desktopy, později by se měla objevit verze i pro mobilní zařízení.

Pokud se uvedení na trh provede, tak to bude důkaz o dosti značné značné akceschopnosti čínských oficiálních míst. Aliance pro realizace nového operačního systému byla totiž ustavena teprve v březnu 2013. Zástupce této aliance neopomněli připomenout, že vznik nového operačního systému souvisí jak s ukončením podpory Windows XP, tak i se zákazem provozu Windows 8 na vládních počítačích.

Na vývoji nového systému by se mohly podílet i IT společnosti a měly by v něm být implementovány některé obchodně úspěšné prvky, jako je třeba tržiště aplikací (app store). Vytvoření prostředí, které nám umožní soutěžit s Googlem, Applem i Microsoftem, to je náš klíč k úspěchu, říká Ni Guangnan z Čínské technické akademie, který je leaderem projektu.

Čína se již pokusila o vlastní operační systém Red Flag v roce 2000; tento pokus však nevyšel. Je ale dosti pravěpodobné, že nový systém vznikne právě na základech projektu Red Flag. Možná zde bude i souvislost s letos představeným projektem COS (China Operating System), který je určen pro mobilní platformy.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ COS: Číňané vyvinuli nový mobilní operační systém na bázi linuxu
COS (China Operating System) chce konkurovat Androidu, iOS i Windows Phone. Změní se rozložení sil?
→ Čína vydala zákaz používání Windows 8 na vládních počítačích
Opatření může souviset i s nedávným ukončením podpory Windows XP. Omezení nákupu nových licencí by mohlo působit jako páka na Microsoft.

G+