Hlavní navigace

Čína chce do svého supervýkonného výpočetního arzenálu přidat kvantový počítač

9. 5. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © OlegD – Fotolia.com
Čína již provozuje nejrychlejší počítač světa a nyní postavila kvantový počítač, který překoná všechny dnešní PC a servery. Její snahou je dosáhnout v této oblasti soběstačnosti a vydává se vlastní cestou.

Kvantové počítače již vytvořily firmy jako IBM nebo D-Wave, ale čínští vědci zvolili odlišný přístup. Představili kvantový počítač využívající více fotonů, který by mohl překonat všechny dnešní počítače.

Architektura nového čínského kvantového počítače umožňuje provázání pěti fotonů a oproti předchozím experimentům, které pracovaly pouze s jedním zdrojovým fotonem, je až 24 000krát rychlejší.

Čína v roce 2014 prohlásila, že vynaloží 150 miliard dolarů na vývoj polovodičů, aby v Číně vyráběné počítače a mobilní telefony využívaly domácí procesory.

Pokroky Číny v oblasti supervýkonných počítačů znepokojují země jako USA, protože superrychlé kvantové počítače by mohly významně přispět vývoji moderních zbraní.

Čína však má před sebou ještě dlouhou cestu k plnohodnotnému kvantovému počítači. Představený protop lze využít ke specifickým úlohám, ale neslouží jako univerzální počítač.

Vzhledem k tomu, že se tradiční počítače blíží svým limitům, nabírá výzkum kvantových počítačů obrátky. Tradiční polovodičové součástky nelze zmenšovat donekonečna, a tedy zvyšovat rychlost a zároveň snižovat náklady. Pokud se naplní očekávání vkládaná do kvantových počítačů, stanou se budoucností výpočetní techniky.

Princip kvantových počítačů se od těch tradičních zásadně liší. Zatímco v dnešních počítačích jsou bity ukládány v podobě jedniček a nul, kvantové počítače pracují s kvantovými bity, které mohou mít různé stavy, včetně uchovávání jedničky a nuly současně, přičemž existuje více způsobů, jak s nimi pracovat.

Vedle nejrychlejšího tradičního superpočítače a kvantového počítače vytvořili čínští vědci také neuromorfický čip nazvaný Darwin, který je schopný se přizpůsobovat zadávaným úlohám a při opakování zrychlovat a zefektivňovat jejich provádění.