Hlavní navigace

Chcete podnikat? Podívejte se na výši počátečních výdajů

13. 5. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © FotolEdhar - Fotolia.com
Každý 4. pracující Čech podniká. Počet soukromníků ročně narůstá až o 60 000.

(PR článek)

Důvodem, proč se postavit na vlastní nohy, bývá nejčastěji chuť organizovat si svůj čas a práci po svém. Proč byste měli živit svou prací i jiné kolegy ve velkých společnostech? Díky specializovaným firmám, které se zaměřují na pomoc začínajícím podnikatelům (tzv. startupistům), je začít snazší, než se může zdát.

Proč je výhodné založit vlastní společnost?
Podnikat můžete buď na základě živnostenského oprávnění jako osoba samostatně výdělečná činná (OSVČ) nebo založit vlastní firmu. Budete sice také potřebovat živnostenské oprávnění, ale nebudete ručit celým svým soukromým majetkem v případě chyby v účetnictví. V obou případech doporučujeme využít služeb profesionálního účetního, který je pojištěn i pro situace, kdy najde finanční úřad nesrovnalosti v daňovém přiznání a odpovědnost tedy nese účetní.

Poplatku za založení živnosti se nevyhnete
Ať už se vrhnete na dráhu OSVČ nebo se rozhodnete pro založení společnosti, vždy si budete muset vyjednat živnostenské oprávnění. Zřídit ohlašovací i koncesovanou živnost stojí vždy 1 000,- Kč, 50,- Kč zaplatíte navíc za podání na úřadě. 500,- Kč stojí ohlášení každé další živnosti.

Při založení společnosti musíte k notáři
Obchodní zákoník předepisuje zakladatelskému dokumentu jakékoli obchodní společnosti písemnou formu, a to v podobě notářského zápisu. Cena se řídí příslušnou vyhláškou a spočítá se dle výše základního kapitálu společnosti. Při minimální výši základního kapitálu u nejčastěji zakládané společnosti – společnosti s ručením omezeným – počítejte s částkou 3 200,- Kč.

Zápis do obchodního rejstříku jde do tisíců
Zápisné do veřejného seznamu firem činí 6 000,- Kč a patří mezi tzv. správní poplatky upravené příslušným zákonem. Zápis navíc většinou trvá několik dní (7-10) a proto pokud potřebujete začít podnikat hned, vyplatí se koupě firmy, která je již předzaložená za účelem dalšího prodeje – tzv. „ready made“.

Kolik stojí koupě již hotové společnosti?
Založení vlastní společnosti stojí minimálně 10 250,- Kč a spoustu času stráveného obíháním úřadů a čekáním na zápis do obchodního rejstříku. Ready made společnosti, například na webových stránkách www.firmin.cz, stojí od 21 900,- Kč. O žádné formality se však nemusíte starat a odborníci vám pomohou i se zajištěním sídla firmy nebo registrací firmy k daním.