Hlavní navigace

Chcete koupit počítač s Windows 7? Máte na to už jen jeden rok

4. 11. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Screenshot Windows 7
Všechny osobní počítače prodávané s operačním systémem Windows budou od 31. října 2016 k dispozici pouze s verzí 10. Kdo se bude chtít vybavit nejmodernějším systémem s osvědčenou verzí Windows 7, bude muset naplánovat koupi nejpozději na Halloween 2016

Microsoft nedávno aktualizoval informace na stránce o životním cyklu Windows. Nově se na ní objevilo datum ukončení prodeje osobních počítačů s Windows 7, stanovené na 31. října 2016. ve stejný den se přestanou prodávat PC i s předinstalovaným operačním systémem 8.1. Od toho dne bude v prodeji s novými počítači předinstalovaný výhradně systém Windows 10.

Ukončení prodeje Windows 7 přichází výrazně později než u dřívějších verzí Windows. Obvyklá praxe byla přestat dodávat starší systém dva roky po příchodu nové verze, což by v případě Windows 7 bylo v říjnu 2014.

Loni však Microsoft prodloužil prodej verze Pro na neurčito, pravděpodobně kvůli negativním ohlasům na Windows 8. (Někteří dodavatelé PC dokonce používali Windows 7 u některých počítačů jako prodejní argument a při speciálních akcích.)

Konec prodeje s PC však neznamená konec Windows 7. Podniky budou stále moci využít právo downgradu z vyšších verzí na Windows 7. Navíc i po ukončení hlavní podpory systému (tj. vylepšování funkcí) loni v lednu bude nadále pokračovat rozšířená podpora, a to až do ledna 2020. To znamená, že ještě zhruba čtyři roky budou pro Windows 7 vycházet bezpečnostní záplaty.

Proč na tom záleží? Většina výrobců osobních počítačů zaměřuje své marketingové úsilí na Windows 10, avšak někteří, například Dell nebo HP, stále svým zákazníkům, včetně spotřebitelů, prodávají počítače s předinstalovanými Windows 7. Uživatelům, kteří preferují šest let starý operační systém, nechtějí povinné aktualizace nebo chtějí přístup k Windows Media Center, odtikávají hodiny poslední možnost zakoupit nový hardware s Windows 7.