Hlavní navigace

Červnová čísla Windows: sedmičky se drží

17. 7. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: © Serg Nvns - Fotolia.com
Windows 7 si v červnu snadno pojistily majoritní podíl a běžely na více než polovině počítačů s Windows. Jde o další důkaz, že Microsoft to bude mít s lákáním podniků k desítkám před koncem životnosti staršího systému těžké.

Tento operační systém bude Microsoftem „poslán do důchodu“ za dva a půl roku, konkrétně 14. ledna 2020.

Podíl uživatelů Windows 7 – tedy odhad podílu všech PC na světě běžících na tomto osm let starém operačním systému – byl 49 procent, uvádí americká analytická firma Net Applications. Bereme-li ale podíl sedmiček mezi všemi počítači s Windows, pak zde máme opravdu nadpoloviční většinu, a to 53,6 procenta. (Rozdíl mezi oběma čísly vychází z faktu, že na Windows běží „jen“ 91,5 % PC, a ne 100 %.)

Podíl Windows 7 se v uplynulých dvanácti měsících příliš neměnil, a to i přesto, že jiné edice zaznamenaly změny poměrně podstatné. Například Windows 8 a 8.1 poklesly za poslední rok o 2,7 procentních bodů a zakončily červen s uživatelským podílem 7,8 %. Ve stejném období získaly Windows 10 téměř osm procentních bodů a jejich podíl se zastavil na 26,8 %, respektive 32,8 % jen u PC s Windows.

Podíl Windows XP ve své době klesal rychleji, což ale bylo zapříčiněno hlavně tím, že novější Windows 7 se tehdy daly považovat za významnou inovaci. Neklesající podíl sedmiček znamená, že podnikům tento systém zkrátka stačí a nevidí v novějších Windows 10 žádnou velkou přidanou hodnotu (a někteří se dokonce obávají o své soukromí).

cyber23

Problém však nastane právě počátkem roku 2020, kdy Microsoft staršímu systému stopne podporu. Pak budou muset podniky na desítky chtě nechtě přejít. Anebo zkusit nějakou alternativu…

Zdroj: Computerworld.com

Byl pro vás článek přínosný?