Hlavní navigace

Ceny nemovitostí rostou – vhodný čas na hypotéku?

10. 12. 2020
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: depositphotos.com
Investování do nemovitostí je výhodnější, než investice do dluhopisů či podílových fondů. Dá se totiž předpokládat, že ceny nemovitostí stále porostou.

Ceny nemovitostí v Česku opět rekordně vzrostly a podle prognóz porostou i nadále. U hypoték se naopak předpokládá pokles. Co za touto situací stojí a jestli se vyplatí si vzít hypotéku právě teď, vám poodhalí následující řádky.

Do růstu cen nemovitostí promlouvá mnoho faktorů, které ovlivňují nabídku i poptávku na trhu. Letošní rok byl do velké míry specifický i na trhu s nemovitostmi. Podle analytika České spořitelny, Michala Skořepy má se současnou situací na trhu nemovitostí celosvětová pandemie více společného, než se může na první pohled zdát. „Ceny nemovitostí nerostou jen u nás, ale v celé Evropské unii. Česká republika je podle posledních průzkumů v TOP 5.“

Je zcela logické, že s poptávkou rostou i ceny. Za růstem poptávky je možné vysledovat čtyři hlavní faktory.

Touha po přírodě

Lidé během jarní karantény zjistili, že jim chybí možnost vyrazit do přírody. Bydlení v bytech bez balkonů jim nevyhovuje. Začali se proto poohlížet po rekreačních objektech, chatách a chalupách, kde by mohli trávit čas během víkendů a případné další karantény.

Nemožnost cestovat

Za normálních okolností by se během léta hodně cestovalo a lidé by odkládali nákupy nemovitostí a jejich hledání na podzim. Většina lidí letos na dovolené nevyrazila a čas využili k hledání vhodné nemovitosti, do které by chtěli investovat. To je pravděpodobně jedním z důvodů, proč ceny tak rostly i v letním období, které jinak bývá poměrně klidné.

Volné prostředky

Do nemovitostí v současné době investují i lidé, kteří v 90. letech zakládali firmy. V současné době předávají firmy následníkům nebo je prodávají a peníze investují právě do nemovitostí. Často kupují byty pro děti či vnoučata. Tito lidé si zpravidla hypotéky neberou, ale vybírají ze stejné nabídky, jako lidé, kteří si hypotéky berou. Nabídka se proto snižuje.

Výhodná investice

Investování do nemovitostí je výhodnější, než investice do dluhopisů či podílových fondů. Dá se totiž předpokládat, že ceny nemovitostí stále porostou.

Nabídka také tlačí na růst cen

Zatímco poptávka roste, nabídka se neustále snižuje. Klesá počet staveb, protože stavební firmy nemají pracovníky. „Letos uvádí 37 % firem působících ve stavebnictví problémy s nedostatkem pracovní síly. Tu získávali dříve především ze zahraničí,“ říká Skořepa.

Ceny hypoték klesají

Situace bude do budoucna výhodná pro majitele nemovitostí a také pro lidi, kteří plánují nemovitosti prodávat. Pro kupující bohužel už tak příznivá není. Dá se předpokládat, že nemovitosti budou do budoucna stále nedostupnější.

Vzhledem k tomu, že ceny hypoték naopak klesají a pravidla pro získání hypotéky jsou dočasně uvolněna, je nyní ideální chvíle pro sjednání hypotéky.

cyber23

Například u České spořitelny můžete dostat hypotéku do 5 milionů na první bydlení i v případě, že máte pouze 10 % ceny nemovitosti. Navíc získáte jednu z nejnižších úrokových sazeb na trhu 2,14 % s fixací na 5 či 8 let. Samozřejmostí je, že za sjednání a vedení hypotéky nezaplatíte ani korunu. Hypotéku můžete čerpat už druhý den po podpisu smlouvy, takže vám váš vysněný byt či dům nikdo nesebere před nosem.

Sjednání hypotéky nahrává i to, že sněmovna potvrdila zrušení 4% daně z nabytí nemovitosti, díky tomu teď můžete ušetřit při koupi bytu či domu až statisíce korun.