Hlavní navigace

Celosvětový prodej počítačů klesl, trh očekává příchod Windows 10

15. 7. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Microsoft.com
Celosvětový prodej osobních počítačů ve druhém čtvrtletí letošního roku poklesl o téměř 12 % oproti stejnému období minulého roku. Vyplývá to z výsledků výzkumu společnosti IDC. Podle jejích analytiků propad souvisí s očekávaným příchodem nového operačního systému Windows 10.

Celkově se v prvním čtvrtletí 2015 na světě prodalo 66,1 milionů stolních a přenosných PC. Výsledek mírně pokulhává za predikcemi. Podle výzkumné společnosti IDC došlo k meziročnímu poklesu částečně v důsledku toho, že loni ve stejném období lidé kupovali nové počítače kvůli definitivnímu ukončení podpory Windows XP ze strany společnosti Microsoft.

Letos distributoři ve druhém čtvrtletí snižovali zásoby kvůli nadcházejícímu vydání nového systému Windows 10. Prodej mimo USA by také ovlivněn oslabováním některých národních měn vůči dolaru, což zdražovalo dovoz zboží.

Podle Lorena Loverde, viceprezidenta společnosti IDC pro výzkum trhu PC, není propad trhu PC nijak znepokojivý. V druhé polovině roku očekává další, jednociferný pokles a postupnou stabilizaci v příštích letech. Vzhledem k tomu, že Microsoft nabízí upgrade na Windows 10 zdarma všem, kdo mají PC s Windows 7 nebo 8.1, nelze očekávat ani výrazný skok po uvedení nového systému.

Na prvním místě mezi dodavateli PC se umístila společnost Lenovo, která na trh dodala přes 13,4 milionů PC, avšak zaznamenala 7,5% pokles oproti loňskému roku. Jediným výrobcem, který dosáhl ve druhém čtvrtletí meziročního růstu odbytu byla společnost Apple, která na trh dodala 5,1 kusů počítačů Mac. Její výhodou je schopnost držet se mimo cenovou konkurenci, která negativně ovlivňuje výrobce PC s operačním systémem Windows.

Zdroj: IDG News Service

Cloud23

Čtěte také:
→ Windows 10: nepřetržité aktualizace místo „záplatovacích úterků“
Microsoft bude pro Windows 10 vydávat aktualizace systému ihned po jejich dokončení. Bude to znamenat konec „záplatovacích úterků“, které u starších verzí svého operačního systému Microsoft praktikoval vždy druhý týden v měsíci. Nárazové stahování řady oprav a vylepšení tedy bude nahrazeno jejich nepřetržitým proudem.
→ Pro Windows 10 budou k dispozici nové nástroje i možnosti pro vývojáře
Microsoft na své konferenci Build přišel s řadou novinek pro vývojáře, které budou moci využít především v souvislosti s příchodem nové verze Windows 10. Užitek z toho budou mít ovšem i uživatelé.

Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.