Hlavní navigace

Celosvětový internet zpomaluje

28. 1. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © Julien Eichinger - Fotolia.com
Každý kvartál vydává společnost Akamai technologies studii, která mapuje rozvoj internetu po celém světě. Jak si tedy největší telekomunikační síť na světě vedla ve třetím čtvrtletí roku 2012?

Více přístupů

Celá studie mapuje jak rozvoj vysokorychlostního internetu, tak jeho přístupnost a expanzi. Ve srovnání s druhým kvartálem loňského roku Akamai eviduje celkem 683 milionů unikátních IP adres, což odpovídá nárůstu o 2,7 %, tedy o 18 milionů.

Globální rychlost klesá

Akamai mapuje dvě rychlosti internetu – průměrnou a nejvyšší průměrnou. Co je ovšem velice zajímavé - ve srovnání s předchozími obdobími globální průměry rychlosti poklesly. První zmiňovaný, tedy globální průměr brouzdání, dosahoval vloni ve třetím čtvrtletí rychlosti 2,8 megabitu za sekundu. V procentních bodech tedy zaznamenal propad o 2,8.    

Nejvyšší průměrná rychlost internetu ve třetí čtvrtině také poklesla. Analytici na základě získaných dat tvrdí, že v globálním měřítku uživatelé internetu dosáhnou na 15,9 Mb/s, což znamená, že surfují o 1,4 % procenta pomaleji než v minulém kvartálu.

Broadband nadále roste

Pokles průměrných rychlostí se dá snadno vysvětlit právě pokračující expanzí vysokorychlostního internetu. High broadband (spolehlivé připojení s rychlostí nad 10 megabitu za sekundu) si osvojilo ve srovnání s předcházejícími třemi měsíci o 2,2 % uživatelů více.

Indikátor „global broadband adoption“, který mapuje připojení rychlejší než 4 Mb/s, tvrdí, že lidí využívajících těchto služeb, přibylo mezikvartálně 4,8 %. Rychlostního standardu přesahujícího zmíněné 4 Mb/si nejvíce lidí užívá v Jižní Koreji – 86 % připojených.

Cloud22

Snad největší boom zažívá internet v mobilních zařízeních. Meziročně (od 3. čtvrtletí 2011 do 4. kvartálu 2012) se jeho uživatelská základna zdvojnásobila.

Co se týče statistik českých uživatelů, včetně internetového připojení firem a podnikatelů, dopřávají si většinou připojení o rychlostním průměru 8 Mb/s. Nejvyšší průměrná rychlost v České republice pak atakuje 29 Mb/s. Podílí se na tom zejména neustále rozvíjející se infrastruktura optických sítí.