Hlavní navigace

Buducnost iOS je 64bitová, Apple přestane podporovat 32bitové aplikace

2. 2. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: © Serghei Velusceac - Fotolia.com
Očekává se, že Apple létě oznámí ukončení podpory 32bitových aplikací v příštím vydání iOS. Uživatelé budou muset své aplikace upgradovat nebo přejít na jiné.

Telefony iPhone v některých případech zobrazí výstrahu, že spouštěná aplikace může zpomalit systém. Obvykle se to týká 32bitových aplikací a uživatel žádného zpomalení pravděpodobně nezaznamená.

Apple však podle dostupných informací plánuje podporu 32bitových ukončit. Jak upozornilo několik serverů zaměřených na produkty Apple, firma aktualizovala iOS 10.3 beta varování v tom smyslu, že 32bitové aplikace nebudou v budoucí verzích iOS fungovat.

Apple v říjnu 2014 oznámil vývojářům, že všechny nové aplikace vydané po 1. únoru 2015 musí mít 64bitovou podporu. Krátce poté oznámil, že veškeré aktualizace aplikací musí být rovněž 64bitové. Všechny 32bitové aplikace dodané po červnu 2015 jsou odmítány. A loni v září Apple oznámil, že z AppStore odstraní všechny aplikace, které nefungují, jak je zamýšleno, nevyhovují pravidlům pro schvalování nebo jsou zastaralé. Lze se domnívat, že se to týká i aplikací, které nepodporují 64bitovou architekturu.

Apple neuvádí, která budoucí verze iOS bude výhradně 64bitová, ale vzhledem k tomu, že se jedná o zásadní změnu, to bude pravděpodobně iOS 11. Oznámení se očekává letos v průběhu celosvětové vývojářské konference, kterou Apple uspořádá letos v létě.

Přechod na 64 bitů také znamená, že starší zařízení se systémem iOS založená na 32bitové architektuře nebudou schopná aktualizace. Týká se to modelů iPhone 5, 5c a starších, standardní verze zařízení iPad a prvního iPad mini.