Hlavní navigace

Budoucnost Wi-Fi a Hotspot 2.0

1. 8. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: © violetkaipa - Fotolia.com
Technologie Hotspot 2.0 podporuje jednoduchý roaming v bezdrátových sítích.
Stephen Lawson 1. 8. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Hladký roaming z mobilních datových přenosů na Wi-Fi sítě konečně spatřil světlo světa. V únoru byl nasazen na 21 amerických letištích a ve dvou menších lokalitách v Evropě.

Wi-Fi sítě na některých z největších amerických letišť, na nedávné konferenci Mobile World Congress v Barceloně, ale třeba i v parku v polském hlavním městě Varšavě používají Hotspot 2.0. Jde o sadu technologií, kterou výrobci a poskytovatelé bezdrátových datových služeb po celém světě testují více než dva roky. Umožňuje přecházet mezi Wi-Fi hotspoty stejně snadno jako u mobilní sítě, což odstraňuje nutnost vybírat síť, přihlašovat se a zadávat heslo.

Zatímco uživatelům Hotspot 2.0 „usnadňuje život“, ulehčit by mohl také operátorům, především v oblasti datových přenosů na nákladných licencovaných frekvencích. „Aby se to však mohlo uskutečnit, musí poskytovatelé služeb upgradovat své infrastruktury a dohodnout se s partnery, což může být v obou případech časově náročné,“ upozorňuje Peter Jarich, analytik z Current Analysis.

Společnost Boingo Wireless před časem oznámila, že její předplatitelé používající zařízení s iOS 7 (Apple) se mohou automaticky a zdarma přihlásit do 21 letištních Wi-Fi sítí. Seznam zahrnuje například mezinárodní letiště v Los Angeles, O’Hare v Chicagu nebo tři hlavní letiště v New York City: JFK, La Guardia a Newark.

Pro aktivaci Hotspotu 2.0 si musí zákazníci společnosti Boingo do svých zařízení stáhnout profil pro Passpoint – klientskou komponentu této technologie. Při použití takového profilu dokážou letištní sítě uživatele automaticky identifikovat a přihlásit. Hotspot 2.0 umí převzít připojení zařízení z kterékoliv mobilní sítě do Wi-Fi bez jakéhokoliv zásahu uživatele. Bezdrátové sítě jsou pak šifrované za použití standardu WPA2 (Wi-Fi Protected Access).

Boingo provozuje Wi-Fi sítě a malé bezdrátové sítě po celém světě a zároveň spolupracuje s dalšími poskytovateli datových služeb, čímž ulehčuje často přetíženému mobilnímu datovému provozu. Společnost má uzavřené roamingové dohody se třemi ze čtyř hlavních amerických mobilních operátorů, celkově pak s pěti z deseti největších mobilních operátorů na světě. Zatím je služba Hotspot 2.0 dostupná pouze pro zákazníky Boinga.

Firma plánuje rozšířit službu na mobilní zařízení se systémem Android. Uživatelé si však budou muset počkat, rozmanitost řešení využívajících tento systém činí přípravy aplikace náročnější než v případě iOS. Řada komerčně dostupných smartphonů od Samsungu, LG, HTC a jiných výrobců s Androidem však disponuje hardwarem, který Hotspot 2.0 podporuje.

Za pomoci uvedené služby identifiku jí sítě Boingo profil uživatele v okamžiku, kdy přijde do jejich dosahu, a automaticky jej přepojí na Wi-Fi. Pokud partneři mobilního operátora začnou nabízet přístup k sítím, budou se moci rozhodovat, kdy své zákazníky přepojí na Wi-Fi v závislosti na používané aplikaci, relativní rychlosti Wi-Fi a mobilní sítě a dalších faktorů. Síť na letišti O’Hare v Chicagu byla aktivní od září, ale pouze pro testování operátory a výrobci telefonů. Ostatní sítě byly zprovozněny poprvé. Mezi pokrytá letiště patří Stewart International v oblasti New Yorku, Baltimore-Washington International, Memphis International, Metropolitan Wayne County v Detroitu, Eppley Airfield v Omaze, Nebrasce a Oakland International.

V březnu pak byla spuštěna i další síť Hotspot 2.0, a to v největším polském parku. Firma na provozování této sítě spolupracuje s tamním mobilním operátorem Orange Poland. Síť instalovaná do varšavských královských zahrad o rozloze 760 000 m2 je určena primárně klientům společnosti Orange, prostřednictvím přihlášení přes SMS je však dostupná také zákazníkům ostatních operátorů.