Hlavní navigace

Blockchain: Polovina manažerů má bezpečnostní obavy

30. 1. 2020
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: pixabay.com
Obavy z bezpečnosti a ochrany osobních údajů vnímají respondenti u privátní i veřejné blockchainové sítě. I přesto jsou tři čtvrtiny respondentů připraveny v budoucnu využít příležitostí, které veřejná síť blockchain nabízí.
ali 30. 1. 2020
Doba čtení: 3 minuty

Obavy zdokumentoval průzkum společnosti EY. Ta také v uplynulých dnech vydala třetí generaci vlastní implementace mechanizmu důkazu s nulovou znalostí (Zero-Knowledge Proof, ZKP) na blockchainu Etherea a zpřístupnila tuto technologii k volnému užití. Vzhledem k novým možnostem sdružování více privátních převodů do jedné transakce došlo k výraznému poklesu transakčních nákladů, přičemž privátní transakce ve veřejné blockchainové síti bude možné mnohem efektivněji škálovat.

V čem vězí obavy?

EY ve spolupráci s agenturou Forrester zveřejnila výsledky průzkumu, z něhož vyplývá, že téměř polovina respondentů se v souvislosti s obchodováním na blockchainu obává nedostatečné bezpečnosti (49 %) a ochrany osobních údajů (46 %). 45 % účastníků studie pak za hlavní překážku rozšíření privátních blockchainových platforem považuje problémy týkající se interoperability. U veřejného blockchainu znepokojuje respondenty obava z nedostatečné vyspělosti technologie (58 %), bezpečnosti (53 %) a ochrany osobních údajů (50 %).

Inovace jdou v technologickém prostředí velmi rychle dopředu a manažeři vidí v blockchainu potenciál do budoucna. 75 % účastníků průzkumu uvedlo, že v budoucnu pravděpodobně využijí veřejnou síť blockchainu.

Snížení nákladů na transakci

EY nyní přichází s vylepšenou implementací kryptografické metody ZKP. Kromě zpracování většího počtu důkazů formou dávky vyniká nové řešení také značně zeštíhlenou datovou strukturou sloužící k bezpečnému ověření obsahu (tzv. Merklova hashového stromu). Najednou lze nyní zpracovat až 20 transakcí, čímž se jednotkové náklady snížily na úroveň 5 centů, což představuje 400násobné zefektivnění (při neměnném způsobu stanovování cen transakcí) oproti prvotní verzi uvedené v říjnu 2018.

„Dosáhli jsme významného technologického milníku. Vyšší škálovatelnost veřejného blockchainu, o kterou jsme usilovali, činí tyto sítě pro podnikovou sféru zase o něco dostupnější. Již s dřívějšími technologiemi z dubna 2019 se užitná hodnota veřejných blockchainových sítí privátním platformám téměř vyrovnala. V aktuální iteraci se nám znovu podařilo srazit náklady na transakci o více než 90 % a dále tak privátní transakce přiblížit konvenčním podnikovým aplikacím,“ uvádí Paul Brody, EY Blockchain Leader.

Nasazení je možné i v privátních platformách

Vedle veřejné sítě Etherea lze vylepšenou technologii nasadit také do prostředí privátních blockchainových platforem od Etherea odvozených, kde nabízí dodatečnou vrstvu zabezpečení a soukromí, jelikož podporuje složitější modely ochrany napříč více organizacemi v rámci průmyslových sdružení.

Nový režim dávkového zpracování transakcí je první z řady takto zaměřených funkcí, jež EY s ohledem na další posílení škálovatelnosti představí v nadcházejících měsících. V roce 2018 se EY stala vůbec první organizací, které se podařilo úspěšně realizovat privátní transakci ve veřejné síti Ethereum.

„Jsem přesvědčený, že zavádění technologií na bázi ZKP v průmyslovém měřítku bude pro podniky přelomovým momentem z hlediska jejich přechodu od privátních k veřejným blockchainovým sítím. O potenciálu veřejných blockchainů nepochybují tři čtvrtiny respondentů, kteří o jejich využívání v budoucnu uvažují. Zabezpečené privátní transakce na veřejném blockchainu jsou tak díky nově představeným technologiím opět blíže realitě,“ říká Lukáš Mikeska, senior manažer EY a koordinátor blockchainových iniciativ pro Českou republiku.