Hlavní navigace

Bitcoin má potíže: největší směnárna Mt. Gox padla, kurz prudce poklesl

25. 2. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © ulchik74 - Fotolia.com
Tokijská bitcoinová směnárna Mt. Gox patřila mezi opory systému. Nyní se její web odmlčel. Kurzem elektronické to řádně zamávalo. Směrem dolů.

Web směnárny www.mtgox.com začal v úterý 25.2.2014 ukazovat pouze prázdnou stránku. Krizi předcházely několikatýdenní problémy, které sám provozovatel označoval jako technické. V jejich důsledku byly také pozastaveny výběry z bitcoinových účtů přes Mt. Gox. Představitelé firmy zatím dělají mrtvé brouky, a tak ani není jasné, jestli jsou finance v bezpečí. Zatím se kybernetické finance považovaly za bezpečné, chráněné neprolomitelným šifrováním. Předchozí problémy u Mt. Gox ale důvěrou otřásly. Mark Kaples, CEO Mt. Gox, již v pátek rezignoval na post ve správní radě nadace Bitcoin Foundation, kde měl garantované křeslo jako představitel jední ze zakládajících firem nadace.

Bitcoinová komunita současnou situaci označila jako tragické selhání a má za to, že Mt. Gox patří mezi špatné hráče na trhu a musí odejít. Ve společném prohlášení šéfů firem Coinbase, Kraken, Bitstamp, BTC China, Blockchain a Circle, které jsou rovněž aktivní v bitcoinovém byznysu, se upozorňuje na to, že k podobným situacím dochází ve všech nových oborech podnikání. Výše uvedené firmy také přislíbily, že udělají vše pro to, aby bitcoinové fondy byly v bezpečí. Hodlají i nadále pokračovat v projektu, který by podle nich měl být budoucností platebního systému v internetovém věku.

Na veřejnost rovněž pronikla údajná interní zpráva, ze které vyplývá, že bylo ukradeno téměř třičtvrtě milionu bitcoinů. A to údajně již před několika lety a navíc nepozorovaně. Problém je, že se nepodařilo ověřit, zda uvedené sdělení je pravé, nebo zda se jedná pouze o poplašnou zprávu. Použitá technika měla být stejná, která vedla k pozastavení transakcí u směnárny Mt. Gox, a to zneužití záznamů o transakcích

Před sídlem směnárny demonstrují nespokojení zákazníci. K zásahu byl vyzván i japonský bankovní dohledový orgán, problém ale je, že má svázané ruce. Jeho jurisdikce se totiž na kybernetické měny typu bitcoinu nevztahuje.

Situace se poněkud uklidnila a kurz bitcoinu, který dnes ráno dosáhl minima 421,09 USD (coindesk.com), se již mírně vzpamatoval. Do hodnot okolo 850 USD, na kterých se bitcoin pohyboval ještě v lednu 2014, to má ovšem daleko.

Čtěte také:
→ Mt. Gox ohlásil bezpečnostní díru v bitcoinových peněženkách
Japonská bitconová směnárna pozastavila některé typy obchodování s nejznámější virtuální měnou. Důvodem je bezpečnostní nedostatek v bitcoinových peněženkách.
→ Německé ministerstvo financí akceptovalo existenci Bitcoinu
Bitcoin je zajímavým prvkem nezávislosti Internetu, nyní jeho existenci uznala německá vláda. Ovšem pouze proto, aby mohla zdanit bitcoinové příjmy.

G+