Hlavní navigace

Australský regulátor vyšetřuje Google kvůli sběru dat

17. 5. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © kaptn - Fotolia.com
Technologický gigant je vyšetřován kvůli svým praktikám okolo sběru dat, ale tentokrát se nejedná o Facebook.

Australský regulátor v současné době zkoumá tvrzení, že Google sbírá data od milionů zařízení s operačním systémem Android, kteří nevědomky platí svým poskytovatelům telekomunikačních služeb za gigabity, které jsou při tomto sběru spotřebovány.

Tento krok je součástí procesu zkoumání digitálních platforem ze strany Australské komise pro hospodářskou soutěž a spotřebitele (ACCC); vyšetřování započalo poté, co některé australské mediální společnosti vyjádřily své obavy z vlivu Googlu a Facebooku na reklamní trh, píše The Guardian.

Prezentaci pro ACC na toto téma připravil i další americký gigant, Oracle. Ten řekl, že Google od uživatelů Androidu získává detailní informace o vyhledávání na internetu a poloze, a to i tehdy, jsou-li vypnuty lokalizační služby, a dokonce i tehdy, když v daném telefonu není žádná SIM karta ani nainstalované aplikace. Oracle dodává, že přenos těchto informací „ujídá“ uživatelům z datových tarifů zakoupených od operátorů – a to až gigabajt ročně, což se zdá být hodně na to, aby to zůstalo bez povšimnutí.

„ACCC se setkala s Oracle a nyní zkoumá jím dodané informace o službách Googlu,“ řekl předseda ACCC Rod Sims. „V současné době řešíme to, kolik spotřebitelů využívání dat o poloze ví a úzce spolupracujeme s komisařem pro oblast soukromí.“

Australské telekomunikační společnosti teď Google žádají o informace ohledně přesnosti obvinění. „Jsme si vědomi zpráv v médiích a požádali jsme Google, aby nás informoval, zda jsou [tyto zprávy] přesné,“ řekl mluvčí největší australské telekomunikační společnosti Telstra.

Mluvčí Googlu reagoval, že společnost získala ke sběru dat svolení uživatelů.

Zdroj: Techspot.com