Hlavní navigace

Apple údajně uvažuje o rozmístění družic pro vysokorychlostní internet

2. 5. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © twobee - Fotolia.com
Podle nově zveřejněných informací najal Apple dva bývalé manažery vesmírného programu společnosti Google a zahájil jednání s Boeingem o možné spolupráci na vývoji satelitů.
Oscar Raymundo 2. 5. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Podle zpravodajské agentury Bloomberg se společnost Apple zabývá myšlenkou rozmístit na oběžné dráze družice, které by poskytovaly vysokorychlostní přístup k internetu. Apple nedávno od Googlu přetáhl dva manažery vesmírného programu – Johna Fenwicka a Michaela Trelu – a založil s nimi nový hardwarový tým s utajovaným posláním.

Podle zprávy budou oba jmenovaní podřízení Gregovi Duffymu, zakladateli společnosti Dropcam, který do Applu nastoupil začátkem letošního roku. Pracovat údajně budou na konstrukci vlastních družic pro Apple.

Další známkou rostoucího zájmu Applu o tuto oblast je partnerství se společností Boeing, jehož výsledkem má být vypuštění více než 1 000 družic na nízkou oběžnou dráhu. Apple s Boeingem podle zprávy agentury Bloomberg jednali o možné investici do projektu či spolupráci na něm.

Není těžké uhodnout, proč Apple o síti satelitů uvažuje. Podle odhadů dosáhnout výnosy projektu satelitního internetu SpaceX do roku 2025 okolo 30 miliard dolarů.

Apple bude ze světa s rychlejším internetovým připojením s nízkou latencí rozhodně profitovat. Jednak by to mohlo zvýšit zájem o iPhone na rozvíjejících se trzích, jednak podpořit rozvoj inteligentních domácností jako významného segmentu trhu.

Má to však několik háčků. O „internetu z nebes“ již dlouho sní velké technologické firmy jako Google nebo Facebook, které by také měly prospěch z propojenějšího světa. Ale vypuštění flotily družic je velmi nákladná a vysoce riskantní záležitost a řada satelitních firem v důsledku toho skončila.

Je také možné, že bývalí manažeři z Googlu budou pracovat na méně ambiciózním projektu. Duffy má bohaté zkušenosti se spotřebitelskými produkty a zachytáváním obrazu, takže možná jeho nový tým bude pracovat na stavbě dronů pro mapování, které nahradí dnešní kamerami vybavené dodávky.