Hlavní navigace

Apple spolupracuje se svými rivaly na výzkumu umělé inteligence

31. 1. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © NesaCera - Fotolia.com
Společnost Apple se zapojila do sdružení pro výzkum umělé inteligence, jehož členy jsou také Google, IBM, Microsoft, Facebook a Amazon.
Agam Shah 31. 1. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Společnost Apple se připojila ke svým rivalům ve snaze přispět k pokroku výzkumu a vývoje technologií umělé inteligence.

Po měsících spolupráce nyní Apple oficiálně vstupuje do sdružení Partnerství pro AI, jehož zakládajícími členy jsou Google, IBM, Microsoft, Facebook a Amazon.

Partnerství pro AI bylo založeno v září loňského roku mimo jiné kvůli vedení diskuse o doporučené praxi ohledně AI. Sdružení věří, že AI může být přínosem ve zdravotnictví, dopravě nebo automatizaci výroby.

Nejznámější AI technologií společnosti Apple je Siri, hlasový asistent, který dokáže odpovídat na dotazy – právě rozpoznávání hlasu je častou oblastí využití umělé inteligence. Širší AI strategie u Applu je však zatím předmětem spekulací, zatímco o Microsoftu, Facebooku, IBM, Amazonu i Google je známo, že již na svých AI strategiích systematicky pracují.

Apple pravděpodobně využije AI ve svém tajemné projektu autonomního automobilu, který bude schopen bezpečné jízdy po silnicích zcela bez řidiče.

Sdružení věří, že AI má velký potenciál a povede k významným společenským změnám. O dopadu AI je však nutno debatovat a firmy musí přijmout pevná pravidla pro vývoj a zavádění takových technologií.

Partnerství pro AI zakládá radu, jejímiž členy jsou zástupci předních firem, akademici a členové organizací jako Americká unie pro občanské svobody, MacArthurova nadace nebo Petersonův mezinárodní ekonomický institut.

Organizace zabývající se výzkumem umělé inteligence úzce spolupracují. Například Elon Musk, spoluzakladatel společnosti Tesla, vložil 1 miliardu dolarů do projektu OpenAI, který je rovněž členem Partnerství pro AI.